Druhým rokem hrajete ve Znojmě juniorskou formu mezinárodní EBEL nazvanou EBYSL. Jak se vám tato soutěž zamlouvá?
Po EBYSL už jsem pokukoval ve starším dorostu, ale nakonec jsem tehdy zvolil trochu jinou cestu. Soutěž se mi líbí, baví mě a jsem rád, že ji mohu hrát.

V letošní sezoně jste kapitánem mužstva. Jste člověk, který si bere v kabině poslední slovo, promlouváte k trenérovi a rozhodčím, nebo je to díky zkušenostem ze zámoří?
Dost jsem toho odkoukal od kluků v zámoří. Berou tam hokej úplně jinak. Jsem typ člověka, co má většinou poslední slovo, dokážu si většinou prosadit to svoje a strhnout kluky k tomu, abychom táhli za jeden provaz.

Na začátku sezony jste měli sérii osmi výher v řadě, která skončila na domácím ledě porážkou s maďarským Vasas Budapešť v prodloužení. Měli jste tu formu už moc v hlavách, nebo čemu to přisuzujete?
To ani ne. Spíš si myslím, že jsme měli až moc velký strach. Před zápasem s Vasasem jsme byli docela nervózní a strachovali se, že to nezvládneme. Byla to škoda, ale jednou to přijít muselo.

Do kádru oproti minulé sezoně přibylo mnoho nových tváří. Například i dva hráči z Ruska. Jaké to je v kabině?
V kabině je to bez problémů. Všechno funguje tak, jak by podle mě mělo. S ruskými hráči není vůbec žádný problém, útočník Gleb Zelenkov hrál už minulou sezonu v České republice, takže rozumí i mluví opravdu dobře. Brankář Grigorij Kolupajev chytal minulý rok na Slovensku, takže také se dorozumí.

Jste nejproduktivnější hráč týmu a zároveň nejvíce trestaný. Důraz je tedy vaše přednost?
Ano. I když občas je to spíš ke škodě než k užitku.

Blíží se konec základní části. Budete přes vánoční přestávku pracovat na vyladění formy na play-off, nebo jaký budete mít program?
Program je na trenérech, ale už bylo naznačeno, že budeme trénovat, tak abychom byli na play-off připraveni v nejlepší formě. Já budu nastupovat o pauze za druholigové Klatovy.

V jednom ze zápasů jste si obnovil zranění z minulé sezony. Snažíte se na to nemyslet a hrát i s rizikem, nebo nadcházející pauza bude stačit k doléčení?
Snažím se na to nemyslet, ale o pauze se budu snažit určitě aspoň na chvíli odpočinout.

Omlazený kádr A-týmu se podle předpokladů trápí v dolní části tabulky a o play-off to bude boj. Jste připraveni vyplnit pro znojemské hokejové fanoušky případnou dobu bez hokeje?
My jsme připraveni určitě. Doufám, že i oni a jejich podpora nám pomůže k letošnímu úspěchu.

Je pro juniorské hráče Orlů A-tým zapovězený? Přeci jen poslední junior, který dostal šanci, je Marek Špaček…
Nevím, jestli zapovězený, ale přeci jen jsem tu pouze rok, takže nevím, jak to tady bylo dříve. Myslím si, že by nám pomohlo a zcela určitě nás i motivovalo, kdybychom občas šli někdo z juniorky na trénink s A-týmem.

Jaký máte názor na raketový vzestup Libora Šuláka, je velká motivace, že to jde někam dotáhnout i ze Znojma?
Sledoval jsem pár zápasů minulé sezony, a když byl Libor na ledě, tak vyčníval. Navíc kdykoliv jsem byl na zimáku, tak dělal něco navíc nad rámec tréninků, takže si myslím, že si to zaslouží. Takže mu to přeji.

Dlouhá cestování v EBYSL vám nevadí, nebo jak je snášíte?
Cestování mám rád. Když jedeme do Rakouska, tak je i na co koukat. Ale jsou v týmu i kluci, které to nebaví a nadávají na to.

Vyzkoušel jste si krátce i zámořskou soutěž WSHL. Jaký na vás udělala dojem a pomýšlíte o budoucím návratu za oceán?
Jsem rád, že jsem si to mohl vyzkoušet. Dojem jsem z toho měl každý den jiný, ale dalo mi to hodně. V Americe je to úplně jiný sport než tady v Evropě. Před i na začátku sezony jsem měl nějaké nabídky, ale ve Znojmě se mi líbí a o návratu tak zatím nepřemýšlím.

Bavíte se s někdejšími spoluhráči o EBYSL, jaký na ni mají čestí spoluhráči názor?
Kluci z České republiky tu soutěž samozřejmě moc neznají, ale líbí se jim, že poznáváme Evropu.

Kdy startuje play-off a jaký formát zde funguje?
Přesný start play-off si nevybavím. Přibližně to však je začátkem března. Semifinále se hraje na dva vítězné zápasy a následné finále na tři.

Co chcete vzkázat fanouškům, kteří vás sledují a mohou přijít povzbudit tým za úspěchem ve vyřazovacích bojích?
Určitě přijďte povzbudit. Hudba bude hrát, občerstvení je zajištěno a my se budeme snažit vám ukázat co nejhezčí hokej. S tím se chceme dostat co nejdále.

Martin Kosnar
Datum narození: 14. 6. 1998 v Klatovech
Post: útočník
Přezdívka: Kosi
Koníčky: rybaření, automobily, motocykly, snowboard
Minulé kluby: HC Klatovy, HC Plzeň, HC Meteor Třemošná, El Paso Rhinos
V juniorce Znojma: 37 zápasů (22 + 30)*

* k 1. 12. 2017