Hokejoví junioři v loňské sezoně nedokázali extraligu zachránit, i přesto se v ní letos znovu objevili. A v konečném zúčtování byli úspěšní. Postoupili do play-off a tento výsledek všichni jednohlasně označují jako velký úspěch.

K jejich nejlepší dosavadní sezoně je dovedl trenér Karel Vaněk, který má jako kouč i trenér zkušenosti s mužskou extraligou. Kladenský rodák tak zažívá jedno z lepších období své trenérské kariéry.

Loni jste z extraligy spadli, letos se dostali do play-off. Jak to hodnotíte?
Je to pro nás velký úspěch, který jsme si ani ve snu nepředstavovali. Jsme samozřejmě hrozně rádi, že to tak dopadlo, protože kdybychom měli spadnout, tak by přišly finanční prostředky za koupení extraligové licence vniveč.

Jaké byly cíle před sezonou? Chtěli jste útočit na play-off?
Cíle před sezonou byly samozřejmě udržet si extraligovou příslušnost a pokud možno se vyhnout baráži, což se nám podařilo. Na play-off jsme neměli v žádném případě myšlenky.

Jaká byla úvodní série play-off s Vítkovicemi a kde hledat příčiny toho, že jste nepostoupili?

Vítkovice jsou podle mého názoru nejžhavějším kandidátem na mistra. My jsme mohli možná soupeře potrápit, což se také stalo. V domácím prostředí s fantastickou diváckou kulisou jsme byli dvě třetiny vyrovnaným soupeřem, ale rozhodla třetí třetina, kdy jsme již nestačili fyzicky bruslit s výborným soupeřem. Dostali jsme dvě slepené branky a bylo po utkání. Na takového soupeře máme opravdu mladý a nezkušený kádr, nehledě na to, že za Vítkovice hraje pět reprezentantů do dvaceti let, včetně brankáře Vošmrdy.

Před sezonou jste posilovali. Kolik vůbec posil bylo, jak vám pomohly a jak jste s nimi spokojený vy jako trenér?

Před sezonou přišli k mužstvu brankář Panec, obránce Pospíšil, útočníci Truhlář a Svatý. Z hostování se ještě vrátili do Znojma Kusák a Bartoš. Během sezony jsme pak získali Fáru, Síkelu, Špilu a Schneidera. Nakonec se mužstvo vystříbřilo. Někteří hráči museli odejít, někteří měli trochu problémy s fyzickou kondicí. Jinak všichni do mužstva zapadli dobře a odvedli dobrou práci.

Už před play-off jste avizoval, že na juniory čeká bonus v podobě hor. To vše za podmínky, že postoupí do nadstavbové části…

Bohužel od hor jsme museli upustit, neboť jsme překročili rozpočet. Mysleli jsme si, že nám svaz doplatí dluh za loňskou sezonu, který činil čtyři sta tisíc, což se nestalo a peníze na hory opravdu nejsou. Hráče však čeká na konci března rozlučka s úspěšnou sezonou.

Jak to vypadá s juniory do příští sezony?

Mužstvo by mělo pro příští sezonu zůstat pohromadě. Nepočítáme s Truhlářem a Svatým, kteří nehráli úplně podle našich představ. Uvidíme, jak se rozhodne na svazu ohledně cizinců. Za ně by se mělo platit zhruba sto tisíc korun, což si z ekonomických důvodů nemůžeme dovolit. Tudíž otazník visí nad Síkelou, kterého bychom rádi v mužstvu měli.

Budete u juniorky působit i nadále?

Toto je otázka na vedení mládeže a na pana Oheru, který dává do mládežnického hokeje hodně finančních prostředků. Já bych samozřejmě rád u juniorky zůstal. Pokud ne, rád bych i nadále pracoval ve znojemském hokeji. Působím tu už patnáct let a nerad bych někam cestoval za trénováním, neboť jsem si toho užil dost jako hráč. Pokud by však byla nějaká super nabídka, asi bych se rozmýšlel. V letošním roce bych měl zahájit také studium na trenérskou licenci A, takže mě čeká dost nabitý rok.

Jak to vůbec vypadá se znojemskou mládeží, protože je všeobecně známo, že český mládežnický hokej nezažívá zrovna zdařilé období…
Znojemskou mládež se nám podařilo stabilizovat na nějakou úroveň, ale potýkáme se hlavně s nedostatkem hráčů ve všech věkových kategoriích. Od příští sezony se bude hrát s mladšími a staršími žáky a mladším a starším dorostem. Tím se nám počty v těchto kategorií zvýší a zároveň se zvětší i konkurence mezi hráči.

Je nějaká perlička ať už z přípravy, sezony, play-off či posezonních radovánek?
Těch by bylo. Možná raritou zůstane naše domácí utkání s Kometou. Kluci si sbalili výstroj, obešli s ní parkoviště za halou a vrátili se zpátky. To vše proto, aby nabyli vědomí, že hrají na hřišti soupeře, kde se nám více dařilo. Nakonec jsme Kometu porazili 5:2. A taky musím zmínit, že jsem přišel o knírek, který mám už sedmadvacet let. V půlce sezony jsem totiž klukům řekl, že jestli postoupí do play-off, oholím si ho. Tenkrát se mi to zdálo jako utopie.