Dvě velmi obtížná střetnutí měli o víkendu na svém programu v mezinárodní EBEL hokejisté Znojma. V pátek cestovali na led neporaženého Salzburgu a v neděli pro změnu na domácím ledě přivítali taktéž bez porážky hrající Linz.

Utkání v Salzburgu začalo velmi zostra. Již po osmi sekundách byl vyloučen znojemský útočník Patrik Novák a domácí celek nabídnutou početní převahou nepohrdl. Několik střel stačil brankář Orlů Patrik Nechvátal vytěsnit, ale na dorážku útočníka Salzburgu Bretta Sterlinga dosáhnout už nedokázal.

Znojemští ale nepřijeli do Rakouska bránit a po necelé minutě propálil slovinského gólmana v brankovišti domácích střelec hostů Branislav Rehuš. Brankový festival pokračoval i o další minutu později. Brankáře Znojma prostřelil vzápětí také hráč domácích Alexander Pallestrang a gólman Nechvátal měl při této střele pravděpodobně přes ostatní hráče zakrytý výhled.

Následně se hra uklidnila a obě mužstva si vyzkoušela přesilové hry. Orli svoji možnost nevyužili, ale jejich soupeř dostal po vyloučeních útočníka Romana Tomase a obránce Martina Bači dokonce dvojnásobnou přesilovku. Využil ji zkušený reprezentant rakouského národního týmu Thomas Raffl, který našel před brankovištěm vyražený kotouč a skóroval.

„Měli jsme skvělý start do utkání, ale v některým okamžicích jsme zbytečně chybovali. To musíme do příštích zápasů rozhodně zlepšit," uvedl kapitán rakouského Salzburgu Matthias Trattnig.

Druhá třetina patřila jednoznačně Orlům. V šestadvacáté minutě tečoval střelu hráče Znojma Jana Šedy jeho spoluhráč Jiří Beroun a brankář Salzburgu nestačil zareagovat.

V závěru prostřední části unikl obraně Salzburgu obránce Znojemských Martin Bača a výstavní střelou do růžku branky vyrovnal na 3:3.

„Znojmo je velmi kvalitní tým a v zápase je podržel brankář. Náš vstup do utkání byl výstavní, ale druhá a třetí třetina již byla v režii hostů," řekl trenér Salzburgu Daniel Ratushny.

Nástup do poslední dvacetiminutovky vyšel Orlům náramně. Poprvé poslal Znojmo do vedení útočník David Bartoš a pátou branku přidal v přesilovce střelec Jan Lattner. Salzburg dokázal šest sekund před koncem při přesilovce a power-play už jen snížit na 5:4.

„Jsem s naším výkonem spokojen, je to pro nás trochu uvolnění a pojištění, že můžeme porazit kohokoliv. Pokud podáme proti Linzi stejný výkon, tak zvítězíme také," řekl trenér Znojma Jiří Režnar.

Včera nastoupili Znojemští na domácím ledě právě proti novému lídrovi tabulky z Linze. Ten již v desáté minutě vedl o dvě branky. Do přestávky stačil ale ještě snížit navrátilec do znojemské sestavy útočník Martin Podešva.

Znojmo vyrovnalo v závěru druhé třetiny, když přesilovku pět na tři využil útočník Pavel Rosa. Ve třetí třetině se na ledě přiostřilo, ale tato závěrečná dvacetiminutovka patřila jen Orlům. Ti čtyřmi brankami navýšili své vedení na 6:3. Znojmo tak dokázalo porazit oba dosud neporažené celky EBEL.

Salzburg - Znojmo 4:5 (3:1, 0:2, 1:2)

Branky: 2. Sterling, 4. Pallestrang, 13. Raffl, 60. Sterling – 3. Rehuš, 27. Beroun, 39. Bača, 43. Bartoš, 55. Lattner.

Znojmo - Linz 6:3 (1:2, 1:0, 4:1)

Branky: 12. Podešva, 40. Rosa, 42. Podešva, 47. Pavlikovský, 48. Štach, 57. Novák – 5. Hisey, 10. Hofer, 55. Hofer.

MARTIN SMEJKAL