Sport tvrdých chlapů v podání žen nabídne znojemský zimní stadion. Od včerejška až do neděle zde totiž má soustředění ženský hokejový reprezentační tým. Kromě tréninků má v plánu sehrát tři přípravná utkání proti Slovensku, z toho dvě ve Znojmě a jedno v Přerově.

„Každý rok máme tři čtyři kempy. Tohle je pro nás příprava, protože v únoru máme v Německu kvalifikaci na olympiádu. A pak nás čeká první mistrovství světa v elitní skupině, do které jsme vloni postoupili," přiblížil trenér českých reprezentantek Karel Manhart.

Znojemští příznivci hokeje se mohou těšit, že v národním dresu uvidí obránkyni Petru Herzigovou, jenž je ze Znojma a s hokejem zde začínala. „Petra už je zkušená ostřílená hráčka a patří do základního kádru nejen Slavie, ale i národního týmu. Už není nejmladší, tak snad nebude doma nervózní," usmívá se trenér.

Šestadvacetiletá hokejistka se na znojemský led vrátí po deseti letech. „Nervózní určitě budu a trenér to moc dobře ví. Je to hodně let, co jsem ve Znojmě nehrála. Přijde se podívat rodina, takže už jen kvůli nim nebudu klidná. Na soustředění se ale hodně těším," přiznává Herzigová. V soukromí je skromná a tichá a těžko byste na první pohled odhadli, že je obránkyní hokejového nároďáku.

Ve Znojmě trénovala s kluky o pět let mladšími. Nejen jí pomohli zdejší trenéři ke kariéře špičkové české hokejistky, ale její bývalé spoluhráče vychovali tak, že později v juniorské kategorii získali titul juniorských mistrů republiky.

„Byla jsem se na kluky několikrát podívat, jak hráli v juniorce o titul. Když se ve Znojmě hrála extraliga, tak jsem byla na zápasech pořád. Vloni jsem ale ani jeden neviděla," dodala obránkyně, která byla letos vyhlášena sedmou nejlepší hokejistkou v republice.

České hokejistky sehrají tři přípravné duely proti slovenským hokejistkám. Ty byly po dva roky účastnicemi elitní skupiny. Letos, když poprvé český tým mezi elitu postoupil, Slovenky sestoupily. „Záleží, koho postaví. My budeme mít poměrně mladý tým, protože některé holky už jsou na školách v Americe," říká Herzigová.

„Dostanou příležitost mladá děvčata, která hrála v týmu na mistrovství světa do osmnácti let. Minulý týden se jim podařilo třikrát porazit Rusky," doplňuje trenér Manhart.

Ten zároveň vede ženy Slavie a u ženské reprezentace je už dvanáct let. „V roce 2004 jsem začínal jako asistent trenéra. Jana Fidrmuce, který teď vede nároďák do osmnácti let. Od roku 2008 jsem se stal hlavním trenérem. Zároveň trénuji ženy Slavie, se kterou jsme letos pošesté získali titul," popisuje Manhart.

Znojemské ochozy uvidí ženské reprezentantky vůbec poprvé. „Ženský hokej je úplně něco jiného než mužský. Nejsme tak silové a rychlé jako chlapi. Náš hokej je bezkontaktní, nesmíme hrát do těla. Dřív byly kontakty povoleny, zrušilo se to až postupně. Když jsem hrála s klukama, tak jsem na to byla zvyklá a vůbec mi to nevadilo. Spíš naopak mi to vyhovovalo. Bohužel to zakázali," lituje hráčka, která se již zítra představí v prvním duelu se Slovenskem.

Přípravné zápasy

Utkání hokejové reprezentace žen ve Znojmě:

pátek 31. 8. ČR - SR 18:00

neděle 2. 9. ČR - SR 12:00

Vstup je zdarma.