Vánoční svátky znamenají pro většinu pracujících lidí možnost si odpočinout. Pár dní placeného volna přijde každému vhod, když se navíc spojí s víkendem a před člověkem je pět dní zaslouženého volna, kdo by nejásal.

Najdou se takoví. Příkladně znojemští hokejisté. O nějakém volnu si totiž mohou nechat jen zdát. Zatímco třiadvacátého prosince večer je většina lidí doma a těší se s rodinou na Štědrý den, hokejisté musejí obléct výstroj a sehrát utkání proti Karlovým Varům. Pro ty je tento šibeniční termín ještě nepříjemnější, po utkání je totiž čeká předlouhá cesta na západ Čech.

„Je to úplně postavené na hlavu, že to tak musím říct. Před pár týdny jsme třeba měli volné úterý, proč se ten zápas nemohl odehrát tehdy, to nechápu,“ kroutí hlavou dlouholetá opora Znojemských orlů Radek Haman. „Mohli jsme mít klidné svátky a trávit je s rodinami, bohužel, o takových věcech nerozhodujeme my hráči, ale pánové tam nahoře,“ ušklíbne se.

Znojmo je na tom ještě relativně dobře. V úterý večer sice musí vyjet na led, ale, na rozdíl od deseti dalších týmů, na něj nemusí v pátek šestadvacátého prosince. Utkání čtyřiatřicátého kola si totiž Znojmo předehrálo, a tak jej další zápas čeká až v neděli osmadvacátého prosince.
Štědrý den sice stráví hokejisté doma, už na první svátek vánoční ale budou znovu naplno trénovat. Program hokejové extraligy je neúprosný. Ani na oslavu Vánoc se spoluhráči není mnoho času, přesto se hokejisté tradičně v kabině sejdou.

„V kabině máme vánoční stromeček a po domluvě se koná vánoční besídka. Rozdávají se i dárky, a to tím způsobem, že před Vánoci se do klobouku dají všechna jména, každý si jedno vylosujeme a tomu člověku pak koupíme dárek. Hlavně, aby byl vtipný,“ usmívá se znojemský útočník.

Vánoce jsou pro sportovce rizikovým obdobím, co se nabírání váhy týče. Hokejisté nejsou výjimkou. „Myslím, že pár nás takových, co k tomu máme sklony, je. Příkladně já. Zbožňuju cukroví a obecně sladký,“ culí se Haman. Na nějaké nabírání váhy prý ale není čas. „Jak říkám, trénujeme už pětadvacátého a pak se hraje, nemáme šanci nabrat nějaká kila,“ uzavírá Haman.