V prvních dvou třetinách byli Orli naprosto bezzubí. Zato Karlovy Vary hrály bezchybně v obraně a efektivně v útoku. Díky dvěma trefém exznojemského útočníka Kumstáta a jedné brance Skuhravého prohrávali už 0:3.

Dva góly daly Karlovy Vary v přesilových hrách. Znojmu se naopak příliš nedařilo, nevyužilo ani jednu ze čtyř početních výhod.

„Prvních padesát minut nás Vary ve všem přehrávaly. Větším nasazením, důrazem před oběmabrankami,“ přiznal asistent znojemského trenéra Rulíka Václav Baďouček. „Chyběla nám odvaha víc se poprat, soupeř získal tři body naprosto zaslouženě,“ dodal Baďouček.

Trápení Znojma ukončil až v 50. minutě Tomáš Čachotský, když vydoloval puk zpod Mensatorových betonů a zblízka zavěsil. „Ten gól přišel pozdě, do té doby jsme špatně bruslili, zápas nám utekl,“ mrzelo jediného znojemského střelce.

Karlovarští mohli být spokojeni. Podařilo se jim prolomit nelichotivou sérii tří porážek v řadě. „O to je tohle vítězství cennější, i když to byl hodně těžký zápas. Především po psychické stránce,“ říkal asistent karlovarského trenéra Palečka Mikuláš Antoník. Podle něj bylo důležité, že se Energie dostala do vedení. „Zvládli jsme dvě přesilovky a vedli o dva góly, pak dokonce o tři. Už jsme takový zápas potřebovali,“ pochvaloval si.

Znojmu potřetí v řadě chyběl útočník Jiří Dopita, který léčí nastřelený kotník. Možná i jeho absence zavinila znojemskou bezradnost. „Je to zkušený hráč, takže určitě chybí. Na druhou stranu, jeden hráč mužstvo nedělá, nedá se stavět na jednom člověku,“ řekl Baďouček.

Dopita by mohl nastoupit už v pátečním zápase na ledě Mladé Boleslavi. „V pondělí už trénoval, ale ještě se necítil na to, aby mohl nastoupit. Doufáme, že bude v pátek připraven,“ uvedl znojemský asistent.

Kumstát stál dvakrát na správném místě

Největším hrdinou včerejšího zápasu mezi Znojmem a Karlovými Vary byl útočník západočeského celku Petr Kumstát. Dvakrát se zapsal do listinÿ střelců a prakticky rozhodl o karlovarském vítězství 3:1. A znojemští diváci skandovali po zápase jeho jméno, ačkoli Orly potopil. „Jsem rád, že na mě nezapoměli,“ usmíval se šestadvacetiletý forvard, který ve znojemském dresu odehrál tři sezony.
Na začátku sezony se vám příliš nedařilo. Chytnete se po vítězství nad Znojmem?
Snad nám to pomůže. Nic moc se ale nezměnilo, hráli jsme dobře i v předchozích zápasech. Jen jsme nedávali góly. Teď jsem jen dvakrát stál an správném místě a trefil jsem to. Je v tom i kus štěstí.
Co jste oproti minulým zápasům změnili?
Moc toho měnit nejde, zápasy jdou rychle za sebou. Asi jsme se víc mlátili, víc jsme bojovali.
Diváci ve Znojmě skandovali vaše jméno. To určitě potěší, že?
Byl to příjemný návrat. Jsem rád, že na mě lidi nezapoměli. Já na Znojmo taky často vzpomínám, zažil jsem tady pěkné tři roky. I když jsem byl ještě hodně mladý.
Na znojemské lavičce působí Václav Baďouček, který ještě v minulé sezoně dělal asistenta v Karlových Varech. Mohl na vás něco vymyslet?
Myslím, že moc ne, podle mě je to všechno o hráčích. Každá pětka má svůj styl.
Neriskovali jste v závěru, že se domácím podaří dostat se na dostřel?
Dali kontaktní gól, asi jsme se zbytečně moc zatáhli. Naštestí nás podržel Lukáš Mensator.
Hrálo by se vám jinak, kdyby na ledě byl Jiří Dopita?
Určitě. Je to vynikající hokejista, který je i ve svém věku hodně platný. Má přehled a obrovskou sílu, soupeři chyběl i při přesilovkách.

Znojmo – K. Vary 1:3

Třetiny: 0:1, 0:2, 1:0.

Muž zápasu: Kumstát

Znojmo: Trvaj – Švrček, Bičánek, Mojžíš, Štach, Tesařík, Chvátal, Rýgl, Kotaška – Erat, Procházka, Selingr – Svoboda, Haman, Plášek – Růžička, Meidl, Demel – Kucharczyk, Čachotský, Beroun. Trenér: Rulík.

Karlovy Vary: Mensator – Dobroň, Hanzlík, Grof, Duben, Němec, Mudroch, Prošek, Černý – Kumstát, Skuhravý, Košťál – Melenovský, Kristek, Procházka – Bílek, Skladaný, Hluchý – Zucker, Zaťovič, Dej. Trenér: Paleček.

Branky a nahrávky: 50. Čachotský – 18. Kumstát (Skuhravý), 21. Skuhravý, 39. Kumstát (Skuhravý, Košťál). Rozhodčí: Kubeš – Kis, Pavlovič. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:2. Diváci: 2323.