Za Orly chytal v mezinárodní soutěži EBEL tři roky, jenže poté bývalý znojemský trenér Roman Šimíček určil jako brankářskou jedničku zkušenějšího Marka Schwarze. I proto se Nechvátal rozhodl pro změnu a zamířil do Innsbrucku. „Život v Rakousku je velký nadstandard. Přítelkyně tam pracovala a byla hodně spokojená. Z lidského hlediska super, z hokejového to mohu rozdělit na tři části. Začátek sezony jsem měl dobrý, střed slabší a play-off nakonec fajn,“ popisuje.

I když rakouský celek, který vypadl ve čtvrtfinále s Vídní, po roce zase opouští, za první zahraniční angažmá je vděčný. „Určitě jsem zlepšil jazyk. Když jsem šel do Innsbrucku, anglicky jsem moc neuměl, takže jsem se už půl roku předem připravoval doučováním. Zkušenost taky byla vidět Kanaďany, jak pracují i mimo led, mají jinou náturu. Odnáším si pozitivní věci, které mě mohou posunout v mojí práci a přínosu pro Znojmo,“ povídá Nechvátal.

Patrik Nechvátal
Statistiky v Innsbrucku v základní části:
35 zápasů, 1 938 odchytaných minut, úspěšnost zásahů 89,8 %, 3,13 obdržených gólů na zápas

Statistiky v Innsbrucku v play-off:
6 zápasů, 355 odchytaných minut, úspěšnost zásahů 90,9 %, 2,7 obdržených gólů na zápas

Poprvé se také seznámil se značně různorodým složením kabiny. V Innsbrucku totiž vedle českých a kanadských hokejistů nastupovali američtí i rakouští hráči a jeden Dán. „Vytvořily se i skupinky, Kanaďané držely při sobě, my Češi také, což je však přirozené. Jinak jsme ale měli v kabině pohodu,“ tvrdí odchovanec Karlových Varů.

Za Innsbruck dokonce dvakrát nastoupil i proti bývalým spoluhráčům ze Znojma. Poprvé se radoval z vysoké výhry 7:1, podruhé se musel smířit s prohrou 3:4 v prodloužení. „Zahrát si proti Orlům bylo hodně specifické, ve Znojmě jsem totiž strávil tři krásné roky, kdy jsme jednou skončili druzí. Znojmo mi dalo vstupenku do profesionálního hokeje. Pocity létaly všelijaké, ale po úvodním buly jsem na všechno zapomněl,“ líčí.

I když se utkal s hokejisty, která z angažmá na jihu Moravy dobře znal, nepopichoval se s nimi. „Kluci mě znají a vědí, že před zápasem s nikým nekomunikuju,“ směje se Nechvátal, který za Orly naskočil do 110 utkání.

Žádný brankář v soutěži EBEL nemá za Znojmo odchytáno víc. I proto při svém angažmá stále sledoval výsledky bývalého klubu, kterému sezona hrubě nevyšla, a nakonec skončil desátý. „Vůči klukům mě to hodně mrzelo, protože je znám a vím, že do toho vždycky dávali všechno. Nikdy se na nic nevyprdli, přidávali si navíc a pro hokej žili,“ říká víc než stodevadesáticentimetrový gólman.

Do úplně stejného prostředí se Nechvátal nevrací. Spolu s ním totiž před minulou sezonou odešlo z týmu dvanáct hráčů a třináct jich přišlo. Další změny se udály ještě před koncem přestupového období a po nevydařeném ročníku Orly opustilo deset hokejistů. „Jádro se ale nezměnilo. Pořád za Znojmo hrají Laťas, Bart (Jan Lattner a David Bartoš – pozn. red.) nebo Marek Špaček a v klubu zůstává taky Jirka Beroun.

Změny jsou všude, i do Innsbrucku nás přišlo před minulou sezonou hodně,“ přemítá Nechvátal. Změnu pocítí i na trenérském postu, v sezoně totiž skončil Šimíček a tým nyní vede Miroslav Fryčer. „Kluci z Innsbrucku četli jeho knížku (Můj divoký hokejový život – pozn. red.) a také se na ni chystám. Dostal jsem doporučení, že jde o návykové čtení,“ usmívá se brankář.