Brankáři opět kralovali. Urputný boj s minimem branek. Takový je neměnný obraz čtvrtfinálové série první hokejové ligy mezi jihlavskou Duklou a znojemskými Orly. V pátém duelu čekali diváci na úvodní branku až do závěru druhé třetiny. Puk nasměrovaný mezi Kacetlovy betony rozjásal domácí většinu v hledišti a spolurozhodl o třetí výhře Dukly v sérii, tentokrát 2:0. Ta pokračuje šestým zápasem ve Znojmě už dnes v půl šesté večer.

A pak že fotbalisté nemají play off. Zcela bez obav a jako svoji výkladní skříň by si mohli „osvojit“ sérii Dukly s Orly. Na dvě nejmenší možné výhry Znojma ze začátku týdne (1:0) na vázali Jihlavané v sobotu podobně těsným vítězstvím i další činností obvyklou spíše z kopané – skórováním nohou.

„Doslova jsme se prokopali k výhře,“ nezastíral po utkání domácí kouč Petr Vlk. Útočník domácích Michal Jeslínek totiž odčaroval po 164 minutách kouzlo znojemského gólmana Ondřeje Kacetla tečí bruslí. „Lukáš Krupka nahazoval puk před branku, já jsem do toho najel a od brusle se mi puk odrazil do branky,“ popsal úvodní trefu utkání Jeslínek.

Ve fotbalovém představení pokračovala Dukla i ve třetí části, kdy velmi podobně rozvlnil síť Tomáš Čachotský. Také tuto trefu sudí nejprve uznali, po protestech ale nakonec branku odvolali. „První branka byla taková sporná, ale hodně bych se divil, kdyby uznali i tu druhou. Tam ten aktivní pohyb nohou byl viditelný,“ uvedl po utkání hostující kouč Karel Soudek. „Já si naopak myslím, že spíše měla platit ta druhá branka. Ale všechno rozsoudí až video,“ kontroval Vlk. Jihlavané nakonec ve třetí části po nádherné kombinační akci Jeslínkovou zásluhou skórovali i hokejkou a po zásluze získali v sérii třetí bod.

Rekordní návštěva téměř pěti a půl tisíce fanoušků však v sobotu žádný oslnivý duel neviděla. Hosté za domácími po většinu zápasu zaostávali, domácí se znovu viditelně trápili v koncovce. Vždyť Kacetl poprvé vážně zasahoval až ve 32. minutě, kdy vskutku na poslední chvíli sklapl betony po Protasenjově střele.

Tato příležitost konečně odstartovala výraznější útočnou aktivitu jihlavských hráčů, v krátké chvíli Kacetl zlikvidoval další šanci Maliníka a poté dvakrát bezmocně sledoval, jak domácí hráči míjí jeho odkrytou branku. Následně přišel přesný zásah Jeslínka a Dukla utkání definitivně ovládla. „Nepodali jsme dobrý výkon,“ potvrdil Soudek. „Hráli jsme ustrašeně, vůbec ne do těla, proto jsem brzy vytušil, jak utkání dopadne.“

Orli nedokázali ani v závěru vyvinout nějaký výraznější tlak, snaha o snížení nepříznivého stavu byla spíše platonická. Hráči Znojma působili unavenějším dojmem. Že by se projevovalo pět zápasů z předkola, o které mají Orli v nohách více? „To je play off,“ krčí rameny Soudek. „Nám spíše uškodilo zranění Jirky Berouna v první třetině, po kterém odstoupil. Máme pak vepředu jediného zkušeného Vláďu Říhu a zbytek devatenáctileté kluky,“ vysvětloval Soudek. A to se mu v průběhu třetí třetiny po nešťastném pádu na tyčku zranil i Lattner.

Dukla od pětačtyřicáté minuty, kdy se dostala do dvougólového vedení, zkušeně kontrolovala svůj náskok. První nulu v play off si pohlídal Řehoř a fanoušci Dukly mohli po utkání slavit. „Po celé utkání jsme měli mírně navrch. Než jsme dali první gól, bylo tam několik šancí, které po využití doslova řvaly. Zápas byl náročný, jsme rádi, že jsme vyhráli. Ale ještě není konec série,“ uvědomuje si Petr Vlk.