Přípravy na hokejové mistrovství světa hráčů do osmnácti let v těchto dnech finišují. Konat se bude od 12. do 22. dubna v Brně a ve Znojmě.

Znojemský stadion přivítá světový šampionát poprvé. Své zápasy zde odehrají v základní části týmy Lotyšska, Německa, Ruska, Švédska a Švýcarska. Poté zde svedou boje čtyři mužstva o udržení se v elitní skupině.

Kromě toho se mohou diváci ve Znojmě těšit na utkání reprezentace českých mladíků. „Zápas Česka s Dánskem se koná v pátek 13. dubna od patnácti hodin místo v Brně na zimním stadionu ve Znojmě. Ke změně místa konání muselo dojít poté, co brněnská Kometa postoupila do finále play-off,“ uvedl tiskový mluvčí českého hokejového svazu Zdeněk Zikmund.

Změnu v programu znojemští pořadatelé přivítali. „Jsme rádi, že se tady ten zápas bude hrát. Mohlo by to nalákat diváky na stadion. Pro nás je to trochu více práce, ale všechno zvládneme. Zápas bude vysílat i Česká televize,“ sdělil manažer znojemských Orlů a člen organizačního výboru šampionátu Petr Veselý.

Vysvětlil také, proč se utkání hraje brzo odpoledne. „Je to jednak kvůli televizi, která večer vysílá české finále play-off a pak také přesouvat jakékoliv mezinárodní utkání je nesmírně složitý proces. Zapojuje se do toho mezinárodní hokejová federace IIHF a domluvit jakoukoliv změnu na poslední chvíli je neřešitelný problém,“ doplnil Veselý.

Na přípravě mistrovství světa pracuje ve Znojmě už více než tři měsíce. „S přípravami jsme začali už někdy koncem roku. Zjišťovali jsme, jestli jsou tady vhodné podmínky pro konání této akce. Intenzivně kolem toho běhám po skončení sezony znojemského týmu. Poslední tři týdny už jsou hodně hektické,“ přiblížil Veselý.

Do Znojma jako první putují hokejové výstroje zahraničních reprezentací. „Už minulý týden v pátek dorazilo šestnáct set kilo bagáže ze Švédska,“ dodal manažer.

Dnes se také na stadionu koná první trénink. Znojemský led okusí švýcarská reprezentace. Veřejnost se ale na tréninky nedostane. „Budou uzavřené, vstup budou mít jen lidé s akreditací jako třeba novináři nebo scouti,“ upozornil Veselý.

Zcela zdarma se ale lidé dostanou na přípravné zápasy. Bonbónkem bude pondělní utkání mezi USA a Švédskem. Američané poslední tři mistrovství světa v této kategorii vyhráli a se Švédskem dvakrát bojovali ve finále.

Na zápasy prvního dne mistrovství se dostanou zdarma vlastníci permanentek. „Majitelé permanentních vstupenek klubů Kometa Brno a Orli Znojmo budou mít vstup na první den šampionátu ve svých městech a arénách zdarma. Stačí, když se u vchodu prokáží permanentkou z letošní sezóny,“ informoval hokejový mluvčí Zikmund.

„Nabídka se týká dvojutkání, která se hrají v zahajovací den turnaje, ve čtvrtek 12. dubna,“ upřesnil mluvčí.

Kvůli šampionátu nemusely být na znojemském zimním stadionu provedeny žádné větší úpravy. „Dávali jsme do pořádku kabiny, povyměňovali jsme dveře. Týkalo se to jen maličkostí. Ledová plocha je jiná, uprostřed je logo IIHF, museli jsme zakrýt naše reklamy, které nahradí jiné. Při mládežnických mistrovstvích je zakázaná propagace cigaret a alkoholu, takže všechny reklamy na stáncích budou zakryté. Pivo se bude prodávat normálně, ale nebudou k mání tvrdé alkoholické nápoje,“ zmínil Veselý.

Během šampionátu bude fungovat i kabina pod Sport clubem. „Hokejový svaz se domluvil s Jaroslavem Vlasákem a v jeho kabině bude ubytovaný tým Švédů. Bez této kabiny bychom měli problém mistrovství světa pořádat, takže jsme moc rádi, že ji zapůjčil,“ vyzdvihl znojemský manažer.

Znojmo mistrovstvím světa velmi ožije. „Na čtrnáct dní jsme blokovali hotel Savannah a Prestige. Jsou plně obsazené hokejisty, členy organizačního výboru, zástupci světové hokejové federace IIHF. Přijede také spousta agentů, zavítají sem i rodiče hráčů. Hraje se tady i s přípravnými utkáními osmnáct zápasů. Zaměstnali jsme několik lidí, kteří se podílejí na organizaci. Myslím, že je to prospěšná akce jak pro diváky, tak pro lidi kolem hokeje a i pro znojemské firmy. A město Znojmo bude mít velkou reklamu,“ zamyslel se Veselý.

Podobná akce se ve Znojmě uskutečnila v roce 1997. Konalo se zde ve spolupráci s Třebíčí mistrovství Evropy hokejistů do sedmnácti let. Tehdy se světové šampionáty v této kategorii neorganizovaly. První mistrovství světa mladších kategorií začalo až o dva roky později.

MS U18 ve Znojmě

Přátelská utkání

pondělí 9. 4.

Rusko Dánsko 16.45

USA Švédsko 20.00

úterý 10. 4.

Švýcarsko Dánsko 18.30

Základní část

čtvrtek 12. 4.

Lotyško Rusko 16:00

Německo Švédsko 20:00

pátek 13. 4.

Česko Dánsko 15:00

Švýcarsko Lotyšsko 19:00

sobota 14. 4.

Rusko Německo 14:00

Švédsko Švýcarsko 18:00

neděle 15. 4.

Lotyšsko Švédsko 18:00

pondělí 16. 4.

Německo Lotyšsko 16:00

Rusko Švýcarsko 20:00

úterý 17. 4.

Švédsko Rusko 16:00

Švýcarsko Německo 20:00

středa 18. 4. volný den

čtvrtek 19. 4.

A4 B5 (22) O udržení 15:00

B4 A5 (24) O udržení 19:00

pátek 20. 4.

A4 B4 (26) O udržení 15:00

A5 B5 (28) O udržení 19:00

Vstupné

Přípravná utkání: zdarma

Permanentka: 600 Kč

Denní vstupné: 100 Kč

Vstupenky je možno zakoupit na www.ticketpro.cz. Od 10. dubna pak na zimním stadionu ve Znojmě.

zdroj: www.u18wc2012.cz