Záležitostí se policie začala zabývat předloni na základě záběrů, na kterých zaměstnanci jatek do zvířat kopou, dávají jim elektrošoky a radí se, jak seleti sešlápnout hlavu.

Na poměry na jatkách před časem upozorňovali ochránci zvířat. Na sociálních sítích také zveřejnili záběry přibližující okolnosti usmrcování zvířat.

Hořet začalo ve středu v podvečer, ve čtvrtek ráno byli ještě hasiči na místě. Pracovali čtrnáct hodin.
Požár zachvátil střechu domu v Tulešicích, zásah ztížilo horší zásobování vodou

„Zvířata zde při vyhánění z transportních vozů do usmrcovací místnosti jatek musí ze strany zaměstnanců zakoušet sprosté nadávky a ponižování, surové kopání, bití a tahání za uši a ocasy, popisovala tehdy záznamy Martina Žabenská, členka spolku Zvířata nejíme.

Jak za aktivisty Žabenská doplnila, zraněná prasata schopná jen pomalé chůze jsou bitím, taháním za uši a probíjením elektrickým pohaněčem nucena rychle vystupovat z vozu. „Padají z rampy, nemohoucí jsou tahána lanem za nohu do jateční místnosti. Zraněná kráva je za nohu tahána navijákem do prostoru jatek,“ poukázala.

Zdroj: Youtube

Provozovatel měl podle informací Deníku fungování jatek ukončit. Mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček po zveřejnění videa řekl, že zacházení se zvířaty a chování personálu je v příkrém rozporu se zásadami etického chování ke zvířatům. „Osoby zachycené na videu se jednoznačně dopustily porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání a to zejména způsobem vykládání zvířat z vozidla, manipulací se zvířaty či používáním elektrického pohaněče,“ uvedl Vorlíček.

Po zveřejnění data soudního projednání se na sociálních sítích objevily informace o setkání odpůrců nelidského zacházení se zvířaty. „Sejdeme se před Okresním soudem ve Znojmě a upozorníme našim tichým protestem na závažnost skutku, který musí být potrestán. Zároveň vyjádříme soucit se zvířaty, která na těchto jatkách zemřela. Sraz je v osm hodin ráno," napsali v oznámení. Více podrobností ZDE.