Pro převod zajímavé sumy bylo nutné nainstalovat do počítače a mobilního telefonu speciální programy. Žena vše podle pokynů udělala.

Důvěřivost se jí však nevyplatila. „Potom podvodník za její asistence provedl čtyři transakce. Jejich výsledkem nebyl avizovaný zisk, nýbrž ztráta sto šedesáti tisíc korun,“ sdělil policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Zdroj: Deník/Lukáš Ivánek

Deník se zveřejňováním případů snaží o prevenci, okradení na jihu Moravy však nadále přibývají.

Podvodníci si stále nachází nové způsoby. Podle policistů zneužívají mnohdy nedostatečně informované uživatele, kteří v investici do kryptoměn vidí možnost rychlého zisku.

  • Jak se bránit podvodům na internetu? Podívejte se
Zdroj: Youtube

Internetové podvody bývají detailně promyšlené a mnohdy zahrnují též psychosociální aspekt – snahu o vyvolání důvěry a možnost rychlého zisku. Poškozený nemusí zprvu tušit, že se stal obětí trestného činu. V některých případech to zjistí, až když se mu zablokuje počítač nebo z účtu zmizí peníze.

Zloděj vybral ženě ze Znojemska skoro sedmdesát tisíc korun. Ilustrační snímek.
Žena ze Znojemska prodávala obal na tablet, podvodník jí ukradl desítky tisíc

Policisté opakovaně upozorňují na to, že lidé mají být opatrní při telefonátech s neznámými lidmi. Nikdy nemají povolit vzdálený přístup k počítači, nikomu neposílat doklady ani osobní údaje s daty narození.