Předseda senátu Roman Kafka přečetl výpověď přímého svědka. Při útoku seděl na lavičce vedle napadeného.

Útok měl trval asi deset minut. „Měl jsem sklopenou hlavu, nemám tyhle situace rád. Mohlo to trvat asi deset minut. Ran tam bylo hodně, kopanců taky. Rány byly hodně silné, kopy s nápřahem. Jsem sice chlap, ale klepal jsem se jako osika, cítil jsem se ohrožený,“ uvedl ve své výpovědi.

Osmnáct let ve vězení hrozí sedmadvacetiletému Róbertu R., který se podle obžaloby loni v březnu pokusil zavraždit muže ve Znojmě.
Muž ve Znojmě bodl soka do zad a propíchl mu plíci. Teď mu hrozí osmnáct let

Obžalovaní měli podle něj útočit kvůli psovi. „Jak k nám přišli dva muži, jeden z nich řekl, že mu nebude hladit psa. Hned potom se do něj oba pustili,“ řekl.

Svědek podle své výpovědi po odchodu obžalovaných spěchal pro pomoc. K těžce zraněnému přivedl dva muže, na které narazil kousek od místa činu. Jeden z nich měl zavolat záchranku.

Soudní síň. Snímek je ilustrační.
Muž odsouzený za vraždu v Žabčicích promluvil. Tvrdí, že to bylo na objednávku

Útok si v určitou chvíli měl začít jeden z obžalovaných Pavel V. nahrávat na telefon. „Video jsem ukázal své manželce, je tam vidět, jak Roman N. řve na bezdomovce a šlape mu po hlavě. Dupal, jak kdyby chtěl rozšlápnout ořech. Natočil jsem to hlavně proto, abych se zajistil. Video jsem ale po několika dnech smazal,“ uvedl Pavel V. při výslechu. Informaci přinesl server novinky.cz.

U Krajského soudu v úterý vypovídal také soudní lékař, který přečetl obsah svého znaleckého posudku. „Byly konstatovány tříštivé zlomeniny lícních kostí a další tříštivé zlomeniny, vdechnutí krve do plic. Poškozený byl po převezení do nemocnice v hlubokém bezvědomí, ze kterého se už neprobral. Zranění odpovídají opakovanému působení hrubého násilí na hlavu,“ uvedl.

Policejní auto, ilustrační snímek.
Nález mrtvého muže na Vysočině. Byla to vražda, potvrdili kriminalisté

Obžaloba muže viní z těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti. Za to hrozí až šestnáct let vězení. Předseda senátu Kafka však upozornil Romana N. na možnost, že bude jeho čin překvalifikovaný. „S ohledem na závěry znaleckých posudků soud může čin kvalifikovat jako zločin vraždy,“ řekl směrem k obžalovanému. U Pavla V. o rekvalifikaci soud zatím neuvažuje.

Případ soud odročil na 27. března, kdy bude pokračovat dokazování a všechny strany přednesou závěrečné řeči.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Záchrana z lanovky Macocha, mezi skálami se spouštěli i hasiči ze Znojma

Zdroj: Deník/Jan Charvát