Byla středa devět hodin ráno. „Začala evakuace a k Nevoze se postupně sjížděly jednotky dobrovolných hasičů z Chvalovic a Suchohrdel a jednotky profesionálních znojemských hasičů,“ sdělila Zuzana Pastrňáková, která má v Nevoze na starosti komunikaci.

Že se jednalo o cvičný zásah, zaměstnanci Nevogy ani zasahující hasiči nevěděli. „Po dohodě s vedením hasičů jsme naplánovali simulovaný cvičný požár elektroauta v podzemní garáži v Nevoze. Chtěli jsme si tak preventivně vyzkoušet jednak naši připravenost na podobné nenadálé události. Jednak to bylo zajímavé i pro hasiče, kteří si musí tento typ zásahu natrénovat,“ vysvětllil Petr Pokorný, prokurista Nevogy.

Silnici I/53 čeká nová fáze modernizace, týkat se bude úseku z Lechovic do Pohořelic.
Silnice z Lechovic na Brno bude mít nově tři pruhy. Víme, kdy začnou opravy

Simulovaný požár ukázal, že procesy v Nevoze jsou nastavené správně, komunikace s hasiči byla bezproblémová a evakuace rychlá.

„Prověřovací cvičení žádné zásadní nedostatky neukázalo. Kompetentní osoby reagovaly správně, věcně a připravily podmínky pro co nejrychlejší zásah zúčastněných jednotek požární ochrany. Moderní areál firmy vytvořil prostor pro bezpečnostní prvky, jako je elektrická požární signalizace, a tím pomáhá i nám,“ poukázal Jan Kutner, velitel Hasičské stanice Znojmo.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vesnické domky jako od Lady u rušné silnice. Poznáte rybník na Znojemsku?

Zdroj: Deník/Ilona Pergrová