Nehoda se stala vloni v polovině července. Dvaašedesátiletá chodkyně srážku nepřežila. „Došlo ke smrti na přechodu. Řidiči z povolání si musí být vědomi, že mají pod zadkem několik tun, ať už je to autobus nebo nákladní vozidlo. Je to něco, co nejde zastavit na krátké vzálenosti," uvedl ve středu státní zástupce.

Řidič autobusu je podle žalobce výše postavený a má větší rozhled než řidič osobního auta. „Přestože chodkyně přecházela zprava doleva, je zřejmé, že se obžalovaný plně nevěnoval řízení," dodal. Podle posudku soudního znalce jel v řidič v době nehody jednašedesátikilometrovou rychlostí.

Oprava silnice na průtahu Znojmem je dokončená. Dělníci pracovali na Mariánském náměstí a v Pražské ulici.
Průtah Znojmem je opravený. Řidiči po třech týdnech projedou městem bez omezení

Proti tvrzení státního zástupce se ale řidič autobusu ohradil. „Autobus je nízkopodlažní. Do protivky jely dva kamiony a začaly brzdit. Paní asi viděla že ji pouští a chtěla to rychle přeběhnout. Křižovatka je nepřehledná, je tam sloup a živý plot," hájil se obžalovaný u krajského soudu.

Proti rozhodnutí znojemského okresního soudu, který mu za usmrcení z nedbalosti letos v březnu uložil čtyřletou podmínku a zákaz řízení na tři roky, se odvolal údajně proto, že se musí dlouhodobě start o svou čtyřiaosmdesátiletou matku. V tom by mu zákaz řízení bránil, žádal proto o zrušení jen této části trestu.

Řidiče na Znojemsku čeká v letních měsících řada uzavírek. Ilustrační snímek.
Letní komplikace na silnicích Znojemska. Podívejte se, kde budou uzavírky

Státní zástupce jeho požadavek označil za nedůvodný. „Přání, aby soud hleděl na osobní záležitosti obžalovaného, by mohlo být postaveno k tomu, jakým způsobem zasáhl do života lidí z rodiny poškozené. Z tohoto ohledu byl trest uložen mírně a rozhodnutí je zcela správné," vyjádřil se žalobce.

Krajský soud v Brně řidičovo odvolání zamítl. Soudkyně Hana Kleinová připomněla, že řidič ženu srazil levou stranou autobusu, čili poškozená před srážkou ušla značný kus cesty. Za této situace by podle ní měl být ukládán trest odnětí svobody s přímým výkonem. „Nejde jen o to, že došlo k jednání, které má fatální následek. Jde o to, že k tomu došlo na přechodu, kde se má každý chodec cítit naprosto bezpečně, zhruba tak, jako na chodníku. Uložený trest je velmi mírný," podotkla.

Rozhodnutí odvolacího soudu je pravomocné, proti rozsudku může odsouzený podat dovolání.