Deník už o případu psal TADY. Konflikt se podle všeho rozhořel kvůli tomu, že bezdomovec obžalovanému o den dříve pohladil psa. Napadení pak na telefon natáčel druhý obžalovaný muž Pavel V., jehož soud také posílá do vězení.

Roman N. si má odsedět dvanáct let, Pavel V. polovinu. Rozsudek zatím není pravomocný. Ačkoliv byl čin nejprve posuzován jako těžké ublížení na zdraví s následkem smrti, v případě Romana N. jej Krajský soud v Brně ve čtvrtek přehodnotil jako vraždu.

Kamion převážející pět set selat zůstal po nehodě převrácený v Hostěradicích na Znojemsku.
Kamion s pěti sty selaty havaroval v Hostěradicích. Část zvířat uhynula

Proti posuzování činu jako vraždy se ovšem ohradil státní zástupce i obhájce obžalovaných.

„Podle výpovědi svědka jeden z agresorů muži kontroloval tep. Věděli tedy, že po útoku stále žije. Pokud by bylo jejich záměrem ho zabít, měli šanci to ještě udělat, což se nestalo,“ vysvětlil u soudu obhájce Romana N. Sám útočník popsal, že chtěl muže jen zastrašit, nebylo jeho cílem ho zabít.

Senát v čele s předsedou Romanem Kafkou ovšem usoudil, že oba agresoři jednali vědomě se záměrem způsobit oběti vážná zranění.

„Nejméně patnáctkrát udeřil muže do obličeje následně mu několikrát dupnul na hlavu. Vzhledem k tomu, na jaká místa obžalovaný útočil, musel vědět, že svým jednáním může poškozeného zabít,“ zdůraznil soudce Kafka.

Spolupachatel Pavel V. dříve popsal, že útočník dupal muži na hlavu, jako kdyby chtěl rozšlápnout ořech. V hlubokém bezvědomí pak skončil v nemocnici, kde po měsíci nakonec zemřel. „Muži byly zjištěny tříštivé zlomeniny několika hostí na hlavě a vdechnutí krve do plic,“ uvedl při minulém líčení soudní lékař.

Proti rozhodnutí soudu se Roman N. odvolal, Pavel V. si zatím ponechal lhůtu. Rozsudek proto není pravomocný.