Návštěvníci by měli vidět sochy pod novým osvětlením zřejmě na jaře příštího roku.
Klimatizace, osvětlení jednotlivých pódií, zabezpečení proti požáru a krádeži, zrestaurované historické zámecké podlahy i úprava venkovního prostranství.
To vše začnou příští týden odborníci opravovat a instalovat v Bohuticích, kde chystají expozici osmačtyřiceti unikátních cedrových soch v životní velikosti, znázorňující křížovou cestu.
„Letos na jaře jsme dostali z Regionálního operačního programu Jihovýchod na dobudování samotné expozice dotaci přes deset a půl milionu korun,“ řekl starosta Bohutic Pavel Štefka.

Další milion přidá obec sama. „Nasvětlíme pódia s jednotlivými zastaveními. V přijímací části počítáme s posezením asi pro třicet lidí. Vybudujeme a žulou vydláždíme parkoviště pro auta i autobusy včetně příjezdové cesty před zámkem a upravíme i naučnou stezku k Lurdské jeskyni. Počítáme s tím, že u ní vznikne posezení asi pro padesát lidí,“ vypočítal starosta Štefka.

Obec ještě dostala dotaci na natočení půlhodinového filmu a na vydání nových publikací a pohlednic.
Bohutičtí už nechali zrestaurovat třiatřicet soch z celkového počtu osmačtyřiceti. „Na opravu zbývajících patnácti máme podanou žádost na třímilionovou dotaci. Těžko říct, jestli ji dostaneme. Sochy by nyní, i díky chystané klimatizaci, již dále chátrat neměly. V jednotlivých zastaveních je ale evidentní, které sochy jsou již opravené a které ne,“ dodal starosta.