„Mým úkolem je na festivalu udělat víc práce, než jsem schopný a samotné dirigování je třešničkou na dortu,“ směje se dirigent Válek.
Festival ho zaměstnává po celý rok. „Je to pro mě celoroční práce, která zahrnuje dramaturgii, produkci, shánění konkrétních lidí, či prodej koncertů,“ popisuje Válek, který společně s prezidentem festivalu už plánuje program na příští rok.

Herečka a režisérka Jana Janěková pracuje ve své profesi už čtyřicet let. „Jsem vyučená svými profesory k totální absolutní profesionalitě a to vyžaduji i od svého okolí. Ale duší i tělem jsem především herec. Nedá se tedy srovnávat co je lepší, zda režírování či hraní,“ tvrdí režisérka.

Sourozenci přiznávají, že při zkouškách mezi nimi dochází k výměně názorů. „Spolupráce je někdy více problematická, protože jako sourozenci si toho řekneme daleko více než jiní. Na druhé straně jsme se mohli daleko častěji setkat před samotnou realizací. Spoustu věcí jsme měli připravenou už z domu. Není to vždy jednoduché, ale spolupráce funguje výborně,“ říká Válek.

Letošní představení je kombinací činohry a opery. „Sestra si neuvědomovala, že operní svět se od činohry odlišuje. Musím říct, že je přísná, ale v určitém pohledu i trochu střelená. Tedy umělecky založená,“ dodává dirigent.