Strávit letní večery u filmu v přírodě a třeba i s limonádou či pivem mohou návštěvníci letních kin na třech místech Znojemska. Jedno funguje v době letních prázdnin na pláži u vranovské přehrady, další, dvacet let staré, najdou návštěvníci v Hostimi. Třetí, letní kino v Miroslavi, využívá město i pro pořádání nejrůznějších kulturních akcí, festivalů a koncertů. Všechna připravila novinky i filmy z posledních dvou let. Promítání může zabránit jedině déšť.
„Tahouny jsou u nás především české filmy,“ řekl starosta Hostimi Jaroslav Pella.

O kino pečuje obec. „Máme správce, který se stará o jeho fungování. Letošní sezona je však o něco slabší než vloni. Myslím si, že návštěva kina stojí lidi poměrně hodně peněz,“ dodal starosta.

Podle starosty záleží na výběru snímků. „Přes sto návštěvníků přiláká filmový trhák. Rekord sto sedmdesát lidí byl při uvedení české komedie Líbáš jako bůh. Myslím si, že o americké snímky už není takový zájem,“ doplnil Pella.

Letní kino v Hostimi funguje už více než dvacet let. Je raritou na Znojemsku, má totiž z padesáti procent zastřešené hlediště. „Vzniklo v roce 1986 a pořád šlape. Musíme totiž podporovat všechny, jak kulturu, tak i sport a hasiče,“ uvedl starosta.

Prostory využívají k různým akcím. „Pořádáme zde rockové i country festivaly, poutě a posvícení. V částečně zastřešeném hledišti mohou hosté sedět, i když prší,“ řekl starosta. Provoz kina, které týdně uvede až čtyři filmy, není pro obec výraznou finanční zátěží. „Ještě jsme se však nedomluvili, kdy ukončíme sezonu, vše záleží na počasí,“ dodal Pella.

Letní kino v Miroslavi hraje jak zahraniční, tak i české filmy. Diváky ale přitáhnou hlavně novinky. „Letos očekáváme největší návštěvnost při promítání Harryho Pottera či Doby ledové,“ nastínil vedoucí kulturního střediska Michal Klejdus, který má na starosti i letní kino v Miroslavi.

Podle jeho slov mnoho lidí do letního kina zatím nechodí. „Nikdy nevíme dopředu, jestli to bude propadák či nikoliv,“ popsal Klejdus. Areál kina s kapacitou sedm set míst využívají také při různých slavnostech. „Měli jsme zde třeba festival dechovky a rockový festival. Během Meruňkobraní byla v kině taneční zábava,“ dodal Klejdus.

České filmy jsou pro provozovatele kin sázkou na jistotu. Jejich výhodou je, že jsou bez titulků. I proto se na plakátech letních biografů častokrát objeví název komedie Líbáš jako bůh.

Až čtyřikrát týdně se na promítání filmů pod noční oblohou a přímo na pláži vranovské přehrady mohou těšit návštěvníci kempu. „O kino je obrovský zájem. Každý zaplatí třicetikorunový vstup na pláž a v ceně má i kino. Každý si může sednout tam, kam chce. Celý prostor pojme až pět stovek lidí,“ popsal provozovatel společnosti Camp pláž Pavel Svoboda.

Provozovatel zatím ještě neví, jestli nabídku letního kina zavedou i příští rok. „Musíme si všechno důkladně spočítat. Ale je možné, že platiči doplatí na neplatiče. Pokud to půjde, chtěli bychom ho samozřejmě zachovat,“ uvedl Svoboda.

Před několika lety uvažovali o vybudování kina zastupitelé Moravského Krumlova.

„V kulturním středisku máme biograf, na který chodí kolem padesáti návštěvníků. Podle malého zájmu by se provoz letního kina ve městě nevyplatil,“ objasnil místostarosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.