„Skladba zpracovává hádku mezi Tělem a Duší o to, kdo z nich je odpovědný za hříchy, kterých se člověk v životě dopustil,“ sdělila mluvčí festivalu Petra Štorková. Dodala, že návštěvníci se mohou těšit na unikátní vlastní nastudování díla v dobovém ztvárnění souboru Czech Ensemble Baroque.

Koncerty rozezní historická místa Znojma, zámky ve Vranově nad Dyjí, v Jevišovicích a v Uherčicích. Hudba zazní i pod širým nebem v Podyjí a v kostelích regionu.

Znojmo navíc přivítá světově nejuznávanější orchestr staré hudby. „Orchestr II Giardino Armonico si pro koncert v České republice vybral náš hudební festival. Jako host přijede sopranistka Anna Prohaska,“ pozval prezident festivalu Jiří Ludvík.

Doplnil, že mít na festivalu Il Giardino Armonico je velká pocta. „Je to velká světová hvězda staré hudby. Loni jsme měli úžasný soubor Akademie für Alte Musik Berlin. Díky tomu, že se jim u nás líbilo, letos přijíždí Il Giardino Armonico, kteří si velmi pečlivě vybírají místa svých koncertů," upozornil Ludvík.

Hudební festival Znojmo
Kdy: 12. až 29. 7.
Hlavní projekt: Svár duše s tělem, v termínu 12. až 14. 7.
Koncerty patrona Pavla Šporcla: 21. 7. a 24. 7.
Více informací a kompletní program najdou zájemci postupně na webu www.hudbaznojmo.cz

Letos poprvé pouští organizátoři vstupenky do předprodeje postupně. K dostání jsou již nyní lístky na Svár duše s tělem a koncerty Pavla Šporcla. „Chceme návštěvníky napínat. Největší koncerty dáváme do předprodeje jako první, pak přidáme další," dodal prezident festivalu.

Mezi pravidelné návštěvníky patří i Dana Malá ze Znojma. „Vždycky si najdu pár koncertů, které mě zaujmou. Jsem zvědavá na to, jakou konkrétní podobu dostane letošní téma. Svár duše s tělem zní hodně barokně, ale člověk si zároveň vybaví lidovou písničku, jak se duše s tělem hádala před kostelem. Baroko i folklór k festivalu patří každý rok,“ poznamenala Malá.

Do Znojma se již nyní těší operní pěvec Tadeáš Hoza, který se ujme ve festivalovém scénickém projektu Svár Duše s tělem. „Hudební festival Znojmo je pro mě nejen obrovskou hudební událostí, ale také místem společného setkávání výborné party umělců, které baví to, co dělají. To se pak promítne do celkové atmosféry festivalu," naznačil pěvec.

Každoročně diváky netradiční překvapí místa pro koncerty. Letos se lidé podívají do nové prelatury Louckého kláštera a do Althanského paláce ve Znojmě.

Na třítýdenní akci míří poslední roky na patnáct tisíc návštěvníků. Festival má na svém kontě dvě nominace na respektované ceny Thálie. Po Jaroslavu Březinovi a Marii Fajtové za výkony v Myslivečkově Motezumovi v roce 2012 se do širší nominace za dostala Lenka Cafourková za role Amour a La Folie v inscenaci festivalové opery Platée za rok 2014.