Kdy a kde zahájil soubor svoji činnost?

Folklorní soubor Dyjavánek vznikl před dvaceti lety při Znojemské Besedě. Své jméno si vybral podle řeky Dyje. Po osmi letech činnosti se podařilo navázat spolupráci se základní školou Mládeže, která funguje do dnešních dnů. Škola každoročně otvírá tak zvanou dyjavánkovou třídu, která je zaměřená na pohyb a muziku. Protože Znojmo nemá vlastní folklorní tradice, zpracovává soubor dětské hry, písně a tance ze Slovácka.

Jakými největšími úspěchy se můžete pochlubit?

Propracovali jsme se mezi nejpřednější dětské umělecké soubory v České republice. Z obrovského množství se naše děti prozpívaly a protancovaly až do celostátní přehlídky. Během svého působení se členové souboru představili na stovkách vystoupení na Znojemsku, po celé republice i v zahraničí. Soubor také spolupracuje s Cimbálovou muzikou Antonína Stehlíka a se Znojemským hudebním festivalem.

Kolik je v souboru členů?

Dětí je přes padesát ve věku od sedmi do osmnácti let. Máme dvě cimbálové muziky a dvě oddělení tanečníků. Starají se o ně čtyři vedoucí. V průběhu roku děti dvakrát týdně nacvičují, jezdí na krátkodobé i týdenní soustředění.

Chystáte k výročí souboru nějaké vystoupení?


Nejbližší plán je oslava dvaceti let naší působnosti. V divadle se uskuteční netradiční hodinové představení pro veřejnost, kde Dyjavánek předvede to nejlepší ze svého repertoáru. Po skončení bude volně přístupná beseda u cimbálu v Louckém klášteře.

Jaké jsou vaše nejbližší plány?

Dostali jsme unikátní nabídku na tancování a zpívání v programu na největším dětském festivalu ve Strážnici. Chystáme se na spoustu vystoupení v Česku, Slovensku i zahraničí. Jméno souboru Dyjavánek má svůj zvuk nejen doma, ale i za hranicemi.