Téma si organizátoři nevybrali náhodně - od smrti německého skladatele letos uplynulo 180 let. Loni se přehlídka zaměřovala na Mozartovu a předloni na Bachovu a Händelovu tvorbu. Letošní ročník se koná na různých místech ve Znojmě od 13. do 22. července.

Prezident festivalu Jiří Ludvík přiznal, že znojemská přehlídka je sice nevelká, ale postupně si získává jméno a začíná se zapisovat na hudební mapu. Loni si ji nenechalo ujít přes 5300 milovníků vážné hudby, letos by byli pořadatelé spokojeni, kdyby byl zájem obdobný. Vedle Beethovenových děl čeká na návštěvníky i výborné jídlo a ochutnávka vína.

Cílem třetího festivalového ročníku je podle Ludvíka uctít kulaté výročí velkého mistra a zároveň si s jeho tvorbou tak trochu "pohrát". Beethovenovu hudbou tak například prostoupí moravský folklor, který budou reprezentovat cimbálová muzika OLiNa a soubor Antonína Stehlíka. Jazzové variace na beethovenovská témata rozehraje česko-slovenské kvarteto ve složení Ondrej Krajňák, Radoslav Tariška, Josef Fečo a Marián Ševčík.Zvuk klasicistního hammerklavíru přiblíží Monika Knoblochová a nejstarší varhany na Moravě rozezní Martin Jakubíček.

Zahajovací koncert bude patřit Brněnské filharmonii, která pod taktovkou Jakuba Hrůši představí Beethovenovo nejznámější dílo - Osudovou. Opravdovou lahůdkou pro posluchače bude vystoupení houslového virtuosa Pavla Šporcla, který za klavírního doprovodu zahraje tři Beethovenovy sonáty.

Šporcl je i patronem festivalu, záštitu nad akcí převzal také ministr kultury Václav Jehlička či jihomoravský hejtman Stanislav Juránek.

Vedle znojemského festivalu mohou zájemci navštívit také rakouský Retz, kde se od 29. června do 15. července koná festival Musik und Literatur (hudba a literatura). "Rádi bychom objevili nové cesty a prohloubili spolupráci mezi Znojmem a Řeznem," řekl dnes novinářům intendant rakouského festivalu Alexander Löffler.

Podrobný program obou přehlídek najdou zájemci na internetových stránkách www.hudbaznojmo.cz a www.festivalretz.at nebo si jej můžete stahnout zde.