Měsíc největšího shonu prožívají organizátoři Znojemského hudebního festivalu. Než zazní v pátek třináctého na znojemském hradě dramatické tóny Osudové, čeká je ještě spousta práce. A třebaže závěrečný koncert třetího ročníku hudebních slavností uvede smuteční průvod je prezident festivalu Jiří Ludvík na počátku nejhektičtějších příprav klidný.

„Korigujeme návrhy plakátů, dokončujeme smlouvy s partnery, chodí první objednávky vstupenek. Ze zkušenosti už víme, že celý červen bude velmi hektický,“ řekl Ludvík.

I když letos bude festival postrádat operní představení, o originální představení v Městském divadle nepřijdou diváci ani letos. „Letos nabídneme spojení moderního výrazového tance a Beethovenových klavírních sonát. Představení Když tančím z Beethovenem v režii a choreografii Davida Strnada bude světovou premiérou,“ uvedl šéf festivalu. Současně připomněl, že obě operní inscenace z předchozích let, Mozartův Don Giovanni a Händelův Acis a Galatea dál putují po přehlídkách a festivalech. Giovanniho festivalový soubor zahraje v druhé polovině června v Gdaňsku, Händelovu operu představí už příští týden na Slavnostech staré hudby.

Změn proti loňsku dozná happenig Hudba v ulicích, kterým se pořadatelé loni pokusili oživit střed města v sobotu. „Letos jsme program přesunuli na pátek a pozveme celkem dvanáct rozmanitých kapel. Chceme z toho udělat malý festival ve festivalu,“ přiblížil Ludvík s tím, že na programu pouličního muzicírování chtějí dál pracovat a v dalších letech akci rozšířit i na dva dny.

Chybět opět nebude ani vycházka do přírody s jazzovým matiné. „Zamíříme do Národního parku Podyjí a koncert chystáme na vřesovišti na Kraví hoře,“ doplnil Ludvík. Po loňském úspěchu organizátoři chystají znovu setkání zástupců Znojma a Retzu a festivalů obou měst u Heilige Stein na hranicích nedaleko Hnanic. „Spolupráci s retzským festivalem jsme prohloubili pokud jde o program i prezentaci, vzájemně nabízíme některé akce druhého festivalu,“ doplnil prezident.