Podívat se na to, jak vítězka soutěže Česká miss vaří guláš, nebo jak se s jeho přípravou poperou kriminalisté či herci Divadla Bolka Polívky, mohou přijít lidé v sobotu na hřiště do Borotic. Začíná tu premiéra prvního ročníku Borotického gulášfestu.

„Borotický gulášfest pořádáme v sobotu pátého září poprvé. A návštěvníci se mohou těšit na velké množství známých osobností. Hlavním pořadatelem je občanské sdružení Borotické hospodyňky, které funguje od ledna letošního roku,“ seznámila s připravovanou akcí hlavní pořadatelka a členka spolku Iveta Hlobilová.

Gulášfest pořádá na podporu nadačního fondu Šťastný úsměv pro děti s rozštěpy obličeje. „Cílem nadačního fondu je dát rodičům, kteří čekají dítě s tímto postižením, co nejvíce informací. A na to jsou potřeba peníze. Proto jsme se s ostatními ženami z občanského sdružení rozhodli pro konání gulášfestu,“ popsala Hlobilová.

Pořadatelky chtějí nalákat co nejvíce návštěvníků na jedinečnou show. „Nejprve jsme plánovaly celou věc jako malou akci. Ale pak jsme si řekly, že když už něco děláme, tak to uděláme ve velkém, abychom vybraly co nejvíce peněz,“ řekla pořadatelka.

Guláš v kotlíku na ohni bude vařit třináct pětičlenných družstev. „Jedno bude složené z kriminalistů ze Znojma, dvě družstva budou tvořit dobrovolní hasiči, pozvání přijali i herci Divadla Bolka Polívky. Guláš uvaří i Muž roku 2008 a úřadující Česká miss Iveta Lutovská,“ popsala Hlobilová.
Nebude se však hodnotit jenom chuť guláše, ale i jeho prezentace. „Soutěžící si přivezou nejrůznější kostýmy, někteří budou mít i hudební doprovod. Během kuchtění se bude každý snažit pro diváky udělat show,“ doplnila.

Začátek sobotní akce je v jednu hodinu odpoledne, v doprovodném programu vystoupí i nejsilnější muž republiky Železný Zekon. „Taneční umění předvede country skupina Zuzana ze Znojma. Večer v osm hodin si diváci mohou počkat na divadelní představení, které stojí za vidění. Soubor „jevištních existencí“ Černí Šviháci z Kostelce nad Orlicí zahraje úspěšnou hru s názvem Amatéři.
„Uvařené guláše budou soutěžící rozdávat divákům, kteří ho ochutnají za symbolickou částku. Pokud se akce vydaří, chtěly bychom v započaté tradici pokračovat,“ doplnila pořadatelka.

Už od pátku se v Miroslavi budou slavit i tradiční krojované hody, ve Slupi se otevřou dveře Vodního mlýnu a bude se péct chleba.
Tradičnímu schématu oslav poděkování za úrodu zůstala věrná miroslavská radnice. Od pátku až do neděle tu totiž slaví krojované hody. „Hody jsou naše největší podzimní akce, která se v Miroslavi pořádá už několik desítek let,“ řekl místostarosta Miroslavi Roman Volf.
Předání hodového práva chase oficiálně zahájí v sobotu ráno tradiční krojovanou veselici. „Chasa potom složí slib a jde zvát na hody. Vyhrávat jim bude dechová kapela Amatéři a večer bude zábava. Osmadvacet párů si nacvičilo program, který všem zatančí před kulturním domem,“ řekl Volf. Slavnost pokračuje i v neděli hodovou mší v kostele sv. Petra a Pavla.

Už popáté se v sobotu otevřou na celý den dveře Vodního mlýnu ve Slupi a celou vesnici provoní vůně čerstvě upečeného chleba. Návštěvníci si také mohou nechat vyrazit pamětní mince a po celý den bude v obci vyhrávat lidová muzika.

Oslavy poděkování za úrodu pořádají i v Polánce, Rybníkách a Vedrovicích na Moravskokrumlovsku.