Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hmyzí drahokam i orel v letu zvou k zastavení. Na výstavě

Znojmo /FOTOGRAFIE/ – Desítky barevných a poutavých fotografií ptáků, zvířat či hmyzu mohou v těchto dnech obdivovat návštěvníci Domu umění. Výstava, které zaplnila přednáškový sál i mázhaus, nese název Život v krajině staletých dubů. Fotografie zavedou návštěvníky do údolí řek Moravy a Dyje.

31.5.2015
SDÍLEJ:

Výstavu nazvanou Život v krajině staletých dubů hostí znojemský Dům umění. Nabízí více než padesát fotografií od desítky autorů.Foto: Foto a reprofoto: DENÍK/Ilona Pergrová

Lužní krajina v oblasti soutoku Dyje a Moravy je podle odborníků jedinečným přírodním fenoménem. Výstava zachycuje objektivem předních fotografů svět živočichů obývajících mokřady Podluží. Výstava popisuje také základní proměny lužní krajiny v posledním století. „V minulosti zasahoval souvislý pruh lužních lesů od soutoku až na východní Znojemsko. I dnes zde nacházíme zbytky luhů a některé významné druhy s nimi spojené. Proto je poselství výstavy o významu lužní krajiny aktuální i pro náš region," sdělil Ivo Žák z Jihomoravského muzea ve Znojmě.

Díky vědeckému pokroku a historickým výzkumům dnes víme, jak krajina v údolní nivě řek Moravy a Dyje vypadala před několika tisíci lety. „Dříve se v lesích pásl dobytek, proto byly velké plochy lesů mnohem řidší než dnes. Díky dostatku slunce a světla byly zejména duby mnohem větší a rozložitější než dnes," dozvídá se pozorný návštěvník na výstavě.

V lesnictví se situace měnila postupně od začátku devatenáctého století se zvyšováním důrazu na kvalitu dřeva. „S tím souvisí dovoz cizokrajných druhů rychle rostoucích dřevin," sdělil autor výstavy Filip Šálek, který se zajímá o historii a vývoj jihomoravských lu­hů.

Lesy změnily svou tvář. Během dvacátého století pestré způsoby hospodaření nahradily holoseče. Paseky tvoří jen patnáct procent rozlohy lesa. Zanikly tak různé organismy, jejichž existence byla vázaná na prosluněné porosty. Řeč je třeba o strakapoudovi, dudkovi nebo plchovi.

Nejen lesní, ale i zemědělská půda přišla v druhé polovině dvacátého století o mozaiku stanovišť tvořenou políčky, sady a pastvinami.

Obě hlavní řeky, Dyje i Morava, měly původně přírodní charakter. Tvořily zákruty, meandry a tůně. „Pravidlem byly každoroční záplavy, které dávaly lesům i loukám živiny, ale poškozovaly lidem domy," napsali kurátoři výstavy na informačním panelu na výstavě.

Snahy o spoutání řek začaly již v devatenáctém století a během dvacátého století lidé zkrátili tok Dyje o pětinu, tok Moravy o třetinu. „Na konci osmdesátých let lidé upravili tok řek Moravy a Dyje. Napomohla k tomu výstavba nádrže Nové Mlýny, které měla bránit povodním. Běžně zaplavované pozemky se dostaly mimo dosah záplav. To vše završilo intenzivní využívání krajiny," dodal Šálek.

Jak doplnil, vodohospodářské úpravy sice zmírnily ekonomické škody způsobené povodněmi, ale zcela změnily hydrologický režim lužních letů, který lidé musí nyní napodobovat uměle. „V devadesátých letech se lesníci společně s dalšími odborníky, za finanční podpory ministerstva životního prostředí, pustili do rozsáhlé obnovy lužních lesů. Vybudovali soustavu vodních kanálů v délce několika desítek kilometrů se stavítky a hradítky, kterými mohli navrátit ztracenou vodu zpět do lužního lesa," přiblížil Šálek. Jeho velkoformátové fotografie i snímky ostatních milovníků přírody budou k vidění do poloviny prázdnin. „Výstava bude návštěvníkům přístupná do konce července, a to od pondělí do soboty," pozvala ředitelka Jihomoravského muzea ve Znojmě Vladimíra Durajková.

Na pořádání výstavy se podílelo právě muzeum společně s krajem a občanským sdružením Lužánek, za kterým stojí jeden z autorů výstavy Filip Šálek

Cílem výstavy je podle organizátorů lidem odhalit skryté krásy jihomoravské lužní krajiny a umožnit jim pochopit souvislosti, které vedly k tomu, že toto území patří z hlediska druhové pestrosti k nejcennějším v zemi.

autoři fotografiíNa výstavě Život v krajině staletých dubů se fotografiemi podíleli David Mahovský, Dušan Boucný, Filip Šálek, Jiří Klváček, Jan Halady, Jan Miklín, Jiří Bohdal, Jiří Novák, Jiří Šafář, Lubomír Hlásek, Luboš Beran, Marek Vojtíšek, Martin Pustelník, Michal Horsák, Michal Hykel, Pavel Krásenský, Pavel Ondra, Petr Horák, Petr Kočárek, Petr Šimon, Rostislav Stach, Stanislav Krejčík a Zdeněk Tunka.

Autor: Ilona Pergrová

31.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Teplý říjen na jihu Moravy. Na třech místech padnul více než padesátiletý rekord

Fotbalisté Znojma. Ilustrační fotografie.

Na Žižkov dřív. Nesmíme zápas prostát v koloně, hlásí Znojmo

Otrava metanolem: kauza se znovu vrací k soudu v Hodoníně

Brno – Už dvakrát odcházeli čtyři obžalovaní v metanolové kauze od Okresního soudu v Hodoníně jako nevinní. Krajský soud v Brně ve čtvrtek rozhodl, že se tam vrátí i po třetí. „Věc se vrací soudu prvního stupně,“ potvrdil předseda senátu Adam Kafka. 

Mladé holky skvěle zapadly. Už potřebujeme jen vylepšit souhru, hlásí kapitánka

Znojmo /ROZHOVOR/ – Kapitánka na nahrávce. Řeč není o žádné válečné situaci, ale o osmnáctileté volejbalové juniorce VK Pegas Znojmo-Přímětice Anně Leischnerové, která vede jako kapitánka znojemské hráčky v letošní sezoně první ligy juniorek. Spolu se svými spoluhráčkami v aktuální sezoně posbíraly prozatím čtyři body ze čtyř zápasů a patří jim střed tabulky.

Zaparkoval u vlakové stanice. Když muž vrátil, našel auto bez kol

Znojemsko - Nepříjmné překvapení čekalo v úterý na muže, který odcestoval vlakem ze stanice v Rakšicích. Ráno tam nechal zaparkované auto a když se vrátil, zjistil, že Ford Fusion je bez kol.

AKTUALIZOVÁNO

Vnuk Alfonse Muchy neuspěl s odvoláním. Epopej patří Praze

Praha, Moravský Krumlov - Cyklus Slovanská epopej patří Praze, nikoliv rodině jeho autora Alfonse Muchy. Skutečnost ve čtvrtek potvrdil pražský městský soud, který zamítl odvolání Johna Muchy. Ten bude ve sporu pokračovat. „Podám dovolání k nejvyššímu soudu,“ oznámil malířův vnuk. Pražští galeristé monumentální cyklus vystaví napřesrok v pražském Obecním domě. Sály stále nabízí i Moravský Krumlov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení