Osmnáctiletá Denisa Bernardová se věnuje divadlu v umělecké škole už řadu let. Jako každý herec, i ona má touhu stát co nejčastěji na divadelních prknech. „Dozvěděli jsme se, že nám zvýšili nájem, což je velká škoda. Spolu s ostatními žáky jsme uvažovali o sepsání petice, která by vyzývala město k tomu, aby divadlo bylo k dispozici všem za stejné peníze," nechala se slyšet studentka Denisa Bernardová.

Ještě před půl rokem mohli žáci základní umělecké školy využívat divadlo s osmdesátipro­centní slevou. „Nyní jsme podali žádost, která prošla radou města a máme přislíbenou jen padesátiprocentní slevu. Mám platit nějakých sedm tisíc korun, což není úplně to, co bych si představoval. Divadlo obsadíme na celý týden a budeme tak platit nemalou sumu. Zdá se mi, jako by město o nás nemělo zájem. Možná je to tím, že naším zřizovatelem je kraj," podotkl ředitel umělecké školy Jaromír Berka.

Mrzí ho, že děti si tak nemohou svá vystoupení na jevišti vyzkoušet. „Obdivuji je, že zvládnou jednotlivé nástupy z portálů. Někdy mi připadá, že je to podobné, jako když člověk běhá jen tak po hřišti a pak vyrazí na olympiádu," uvažoval Berka.

Trápí jej také stav techniky v divadle. „Pronájem těžce zaplatíme a pak se stane, že nejde CD, což je pro taneční vystoupení devastující. Je obdivuhodné, že tanečnice zvládnou představení i za takových podmínek dokončit," podotkl Berka.

Ředitel Znojemské Besedy Dušan Varga, jehož organizace divadlo spravuje, slibuje alespoň v tomto zlepšení během léta. „Opravili jsme lóže, oponu, letos chceme doplnit zvukovou techniku a hlavně vylepšit světla," řekl Varga.

Namísto půjčení divadla zcela zdarma napočítali jeho správci letos poprvé pronájem také znojemské Charitě. A to pět tisíc korun. „Není to samozřejmě nijak vysoká částka. Chtěli jsme v divadle slavit dvacet let fungování Charity, ale nakonec jsme se z provozních a organizačních důvodů rozhodli oslavu přesunout jinam," vysvětlil šéf Charity Evžen Adámek.

Nepříjemnou zkušenost má za sebou i Pavel Kovařík, který hodlal využít pro svou konferenci o cestovních ruchu sál Znojemské Besedy. „Žádal jsem o bezplatné zapůjčení, ale naúčtovali mi šest set korun na hodinu. Radnice se jen tváří, že podporuje cestovní ruch, ale není to tak. Loni jsme měli sál zapůjčený zdarma a pořádali jsme soutěž pro studenty, která souvisela s naší konferencí. Za vším jsou politické důvody," uvažoval Pavel Kovařík z firmy InPuncto.

Naproti tomu ředitelka znojemského Domu dětí a mládeže Hana Bílková je s výší pronájmu divadla spokojená. „Obvykle platíme třináct tisíc za jeden pronájem. Letos jsme požádali o slevu a naúčtovali nám pouze sedm tisíc. Máme asi tři představení za rok a věc se má tak, že vybereme vstupné a z výtěžku pak pronájem zaplatíme," uvedla Bílková.

Rozdílný přístup města ke slevám a pronájmům divadla pro jednotlivé účinkující kritizuje zastupitel a bývalý radní Jiří Ludvík. „Požadoval jsem, aby slevy jasně korespondovaly s tím, zda se jedná o dětskou neziskovou organizaci nebo ostatní neziskovou. Nikdo na to ale nereagoval," podotkl Ludvík.

Místostarosta Jan Grois, jehož rezortem je právě školství a kultura, vysvětlil, že je nutné zaplatit v divadle provozní náklady. „Beseda má stanovený nějaký rozpočet a energie jsou drahé. Město rozhodně uměleckou školu podporuje a sedm tisíc považuji za dostatečný vstřícný krok," řekl Grois.

Radnice podporuje naproti tomu mistrovské pěvecké kurzy Jakuba Pustiny. Pět let měli učitelé i jejich žáci divadlo vypůjčené zdarma. Letos ještě organizátoři žádost nepodali. Město navíc podporuje kurzy šedesátitisícovou dotací. „Podobná aktivita je pro město určitě dobrá. Jde ale o čistě komerční akci a nevím, zda je někde v republice podobně podporují. Vím o mnohem větších kurzech v Holešově, které si na sebe musejí vydělat počtem účastníků a stanoveným kurzovným," uvažoval Ludvík.