Kolik pořadů letos budou poroty hodnotit? Získali jste k účasti nějaké nové země?
Ještě je čas do skončení uzávěrky, ale zatím je v televizní kategorii přihlášeno sto pětačtyřicet snímků ze šestnácti zemí. Letos poprvé se představí televize z Lotyšska, Estonska, Argentiny a Koreje. K pobaltským televizím jsme se dostali při přípravě národních dnů . Pořady z Argentiny jsme získali díky setkání na jednom z festivalů ve Francii. Ke Korejcům jsme se zase dostali přes spolupráci s festivalem animovaných filmů Anifest.

Bude podle vás soutěžních snímků do budoucna ještě přibývat?
Z hlediska počtu soutěžních snímků už významný růst neočekávám. Počet mezi sto padeásti a dvěma sty už asi zůstane, spíše se zaměříme na kvalitu. Počet zúčastněných zemí, myslím, konečný není, dál se budeme snažit získat nové televize.

Jak se daří mladší kategorii rozhlasových pořadů? Je stále doménou českých a slovenských stanic?

V rozhlasové kategorii bude letos soutěžit kolem padesáti snímků. I zde se nám postupně daří pronikat do zahraničí. Letos máme přihlášené pořady ze Srbska, Bulharska, Německa a pravděpodobně i Číny. Festival je mezi rozhlasovými institucemi známější než v minulých letech. Pokud jde o Čínu, tam nám jednání usnadnily přípravy loňského národního dne Číny na našem festivalu.

Jak se vám daří získávat programy s kuchařskými celebritami?
Vyplácí se nám spolupráce s HBO, která má větší možnosti získat pořady třeba s Jamie Oliverem. Kdybychom se obraceli na výrobce přímo, měli bychom mnohem složitější pozici. Protože získat souhlas je velmi obtížné.

Jaké kuchyně bude letos možné ochutnat při národních dnech?
Při národních dnech chceme představit méně známé státy. Dohodli jsme s Lotyšskem a Estonskem. Další den představí francouzskou kuchyni, hlavně regiony Burgundska a Languedocu.