Letošnímu výročí sametové revoluce věnují pořadatelé úvod festivalu. „Ať to bude úvodní koncert Pražské komorní filharmonie s patronem festivalu Pavlem Šporclem 11. července, či programy v následujících dnech, které chystáme s partnerským festivalem v Retzu,“ uvedl president festivalu Jiří Ludvík.

Jak dodal, téma společné historie a mizení hranic inspirovalo právě už program úvodního koncertu. „Zazní Dvořákovy Slovanské tance, které českému skladateli získaly věhlas ve Vídni, houslový koncert Ericha Korngolda, brněnského rodáka a zakladatele americké filmové hudby a také dvě premiéry. Symfonická báseň Dyje Christopha Ehrenfellnera složená přímo pro náš festival a Česko-rakouská suita pro orchestr a housle Lukáše Sommera,“ vypočítal Ludvík.

V duchu oslav výročí pádu železné opony se ponese i tradiční festivalový večírek na Horním náměstí 12. července a setkání znojemského a retzského festivalu na Heilegr Steinu o den později.

Po bohatém programu následujících dnů si organizátoři nechali svůj největší projekt na samotný závěr. Ve čtvrtek 25. července bude mít v loucké jízdárně premiéru scénické provedení Händelova oratoria Saul. „Saul má pověst mimořádného díla už proto, že se hudebně pohybuje na pomezí oratoria a opery a vyznačuje se proto neporovnatelnou hudební pestrostí,“ uvedl dirigent a umělecký ředitel festivalu Roman Válek. Jak dodal, pro festivalový soubor půjde o dosud největší projekt. „V hlavních rolích se představí špičkoví pěvci Adam Plachetka a Andreas Scholl,“ doplnil umělecký Válek.