„Bezgestfest bude opět dvoudenní a nebude chybět místní studentský soubor Eďas, Divadelní spolek Lesonice, Dobšické národní divadlo nebo moravskokrumlovský spolek Bezgest," vyjmenoval šéf kulturního střediska Bořivoj Švéda s tím, že Eďas přehlídku zahájí a Bezgest ukončí. Jak doplnil, vůbec poprvé se na jeviště kinosálu postaví členové krumlovského dětského amatérského souboru a sehrají pohádku O Červené karkulce, ale trochu jinak.

První festivalový den bude patřit detektivnímu géniovi Sherlocku Holmesovi. Diváci zjistí, jak se vypořádá se záhadnou Vraždou vousatých žen. „Hra Davida Drábka je oproti Charleyově tetě, kterou jsme hráli loňskou divadelní sezonu, poněkud temnější a drsnější. Diváci uvidí opět nové herce. Jsme totiž studentské divadlo, a jak opouští mladí lidé lavice gymnázia, mění se i obsazení spolku," podotkl herec a režisér Experimentální Divadelního Amatérského Souboru Jiří Liška.

V pátek večer kinosál rozesměje bláznivá komedie Lázeň perlivá, kterou si s chutí zahrají ochotníci z Lesonic.

V sobotu potěší děti již zmiňovaná Červená karkulka. „V souboru ADS Špalek se postaví na jeviště děti z krumlovské základní školy a sehrají svým vrstevníkům pohádku. Tento soubor je novinkou letošní přehlídky," dodal Švéda s tím, že ochotníky z Petrovic, Želetic, Jezeřan-Maršovic nebo Rosic se z časových důvodů získat nepodařilo.

S komedií Jaroslava Koloděje Jak to vidí ryby z vody vystoupí členové Dobšického národního divadla. „Divákům nabídneme oddechovou komedii. Na Bezgestfest jedeme po druhé, je to milá akce, kterou nezbývá, než podporovat. Těší mě setkání s ostatními nadšenci pro divadlo," uvedla režisérka Dobšického národního divadla Martina Výhodová.

Právě v Dobšicích začali pořádat před lety podobnou přehlídku, kde se představovali soubory z celé republiky. Na čas pak organizátoři festival přerušili, ale letos se na něj divadelní příznivci mohou těšit znovu.

Divadelní maraton v Moravském Krumlově zakončí domácí soubor, který si říká Bezgest, a divákům nabídne lahůdku v podobě hry Jakub a jeho pán. „Hra Milana Kundery je melancholickou komedií o příhodách šlechtice a jeho plebejského sluhy. Na jevišti představí téměř celý divadelní soubor," podotkl ředitel kulturního střediska.

Jak doplnil, myšlenka na podobný festival byla živá již několik let. Před třemi lety se povedlo festival uspořádat poprvé. „Mám rád divadlo a Krumlov je divadelní město. Existují zde dva ochotnické soubory a nyní nově i jeden dětský. Amatérské herectví tedy má poměrně velký okruh příznivců. O přestávkách se lidé mohou těšit na živou muziku v podání kapely Hurikán," uzavřel Švéda.

Program festivalu

Pátek 25. 4. 2014

17. 15 Eďas Moravský Krumlov

Sherlock Holmes: Vraždy vousatých žen

20.00 Divadelní spolek Lesonice, Lázeň perlivá

22.45 Party se skupinou Duo Hurikán

Sobota 26. 4. 2014

14.00 ADS Špalek Moravský Krumlov, pohádka O Červené karkulce, ale trochu jinak

16.00 Dobšické národní divadlo

Jak to vidí ryby z vody

18.00 DS Bezgest Moravský Krumlov, Jakub a jeho pán

20.00 Afterparty

Vstupné přijde na 80 Kč na jednotlivý festivalový den, předprodej na tel. čísle 515 321 064 nebo v informačním centru. Zdroj. www.meksmk.cz