Opravené šatny, zákulisí, ostatní prostory a kolem divadla zelenající se plochy. Zlacené štuky stěn, stropu a balkónů, překrásná malovaná opona a nově i klimatizace za pět a půl milionu korun. Na to všechno se mohou v příští sezoně těšit návštěvníci Městského divadla ve Znojmě.

„Právě v těchto dnech specializovaná firma v divadle klimatizaci instaluje. Návštěvníci ji poprvé na vlastní kůži vyzkouší už na konci srpna, kdy na prknech znojemského divadla zazpívá Peter Dvorský. Vystoupení operního pěvce bude tedy zatěžkávací zkouškou,“ popsal ředitel Znojemské Besedy Oto Mašek.

Kromě nové chladící jednotky čekají divadlo i běžné drobné úpravy.

„V některých lóžích bylo například prodřené čalounění. Ještě provádíme drobné opravy interiéru,“ dodal Mašek.

Svůj vliv bude mít klimatizace i na nejrůznější vystoupení, která se v divadle pořádají.

„Klimatizaci považujeme za třešničku na dortu. Problém vidím pouze v tom, že kapacita našeho divadélka je na tak velké město malá. Dřívější rekonstrukcí totiž došlo ke snížení sedadel. O představení je v poslední době obrovský zájem,“ uvedl ředitel.

Návštěvníci si v programu mohou vybírat z nejrůznějších žánrů. Podle ředitele Znojemské Besedy budou lákadlem příští sezony hlavně muzikální představení.

„Na muzikály museli lidé jezdit do Brna či Prahy. My jim teď muzikálové melodie představíme i na jevišti znojemského divadla,“ dodal Mašek.

Akce i v létě

Podle mluvčí znojemské radnice byla instalace klimatizace potřeba.

„Teď bude možné v divadle pořádat akce i v létě. Například při hudebním festivalu se nedalo v prostorách dýchat. Je možné, že si někteří návštěvníci v horkých dnech rozmysleli do divadla přijít,“ upřesnila mluvčí radnice Denisa Šipošová.

Podle jejích slov poputuje pět a půl milionu korun, potřebných na instalaci klimatizace, z městského rozpočtu.

I organizátoři znojemského hudebního festivalu v využili zdařilou zmenšeninu vídeňské Národní opery.

„Je to určitě dobře, že divadlo dostane klimatizaci. Tím pádem bude mnohem více využitelné. Příští rok budeme uvažovat o tom, že v něm uskutečníme více menších představení. Jediným problémem je pro nás malá kapacita,“ popsal ředitel festivalu Jiří Ludvík.

Překvapeně na novou chladící jednotku zareagoval člen znojemského divadelního souboru Rotunda, herec Marek Machal.

„Vůbec nevím, že divadlo dostane klimatizaci, je to pro mě velké překvapení. Myslím si však, že bude největším přínosem spíše pro diváka než pro nás herce. Protože my, když se na nás rozsvítí všech čtyřiačtyřicet reflektorů, tak se budeme potit úplně stejně. Ale to samozřejmě zatím nevím. Srovnání přijde až se samotným vystoupením,“ řekl herec Machal.

Kompletní oprava celého divadla se prováděla ke stému výročí jeho otevření. V letech 1992 až 2000 prošlo nákladnou rekonstrukcí.

Opravy Besedy

Kromě divadla se dočká oprav i štukový sál Znojemské Besedy. Tam si na návštěvníky brzy posvítí novým osvětlením.

„Máme tu staré vedení elektřiny. Proto byla rekonstrukce už více než potřebná. Osvětlení bude novější a modernější. Návštěvníci se tak díky opravám mohou těšit na kulturní večery typu jednoho herce, nebo například na přednes poezie. Dosud jsme tu nic podobného neorganizovali, protože by to bez pořádného osvětlení nemělo svůj efekt,“ upřesnil ředitel Besedy Mašek.