Odpuštění, zachování vzpomínek ještě žijících pamětníků, pohled vpřed a společné soužití v Evropě. Také tato slova zazněla v úterý večer ve zcela zaplněném sále Znojemské Besedy. Knihu s názvem Okres Znojmo jižní Morava, Vyhnání Němců z vlasti 1945–1946 představili ve Znojmě Němci z Jihomoravského svazu společně s Okrašlovacím spolkem. Jde o subjektivní vzpomínky pamětníků odsunu.

O co vydavatelům jde? „Nechceme touto publikací dnešním obyvatelům nic vyčítat, nýbrž našim sousedům a především mladší generaci připomenout, co se před více než sedmdesáti lety přihodilo. Tím pak přispět k vzájemnému porozumění. Právě nyní je téma aktuální více než kdykoliv jindy,“ sdělil mluvčí Jihomoravského svazu Franz Longin.

Podle historika a znojemského zastupitele Jiřího Kacetla jde v pamětech o čistě subjektivní pohled na poválečné události na Znojemsku. „Nejde o vědeckou publikaci. Jsou to osobní vzpomínky, které žádný historik nemůže zpochybnit,“ upozornil Kacetl.

Ilustrační snímek
Dlouhověcí Jihomoravané? Nejdéle se žije v Brně a Hodoníně

Jak dodal, v roce 2006 vyšla ve Znojmě publikace, která nahlíží českoněmecké vztahy z opačného pohledu. „Vydal ji Kruh vyhnaných občanů v roce 1938. Šlo o české občany vyhnané z pohraničí,“ upozornil Kacetl s tím, že obě knihy lze pro objektivitu porovnávat.

Němečtí pamětníci v knize vzpomínají na kruté poválečné události prakticky v každé vsi v regionu. Někteří z nich se dotkli také událostí na konci války v Moravském Krumlově. „Knížka je diskutabilní a podle mne vyvolá veliké emoce. Například o Krumlově se hovoří jako o městě, ke byl koncentrační tábor pro Němce. To je velmi nefér,“ řekl starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.

„Za války se děla velká zvěrstva z německé strany a po válce se to Němcům vracelo. Je to strašné, ale je o historii potřeba mluvit, postavit se k věcem čelem a říci, co se tady opravdu dělo,“ dodal Třetina.

Ilustrační foto.
Obědy zdražují, polední menu do stovky postupně mizí