K soudu totiž míří žaloba hrušovanské radnice vůči firmě Orguloso, jíž město loni v půli října zámek prodalo. Společnost si nemovitost přepsala do vlastnictví, městu ale nezaplatila.

„Nemáme ani peníze, ani zámek. Firma se, jak už je to u ní zvykem, ozvala až v den konání poslední schůze zastupitelstva. Opět si stěžovala, že město nepočkalo, až budou peníze. Je to už obehraná písnička,“ řekl hrušovanský místostarosta Josef Šedivý.

Zastupitelé na své poslední schůzi minulý týden odsouhlasili, aby město podalo k soudu žalobu o určení vlastnictví.
Podle místostarosty jde o poslední krok k tomu, aby firma nemohla zámek zcizit. „Podle právníků ho nemůže prodat ani teď. Převzala totiž výpověď kupní smlouvy a ví, že město zámek chce zpět. Kdyby ho nyní převedla jinam, byl by to už trestný čin,“ přiblížil Šedivý názor právníků města.

Prodej zámku hájila před měsícem před novým zastupitelstvem bývalá starostka města Alena Loukotová. „Víme všichni, že nic než zahraniční peníze a humanitární projekty hrušovanský zámek nezachrání. V tom byl celý smysl našeho počínání, když jsme prodej schvalovali,“ uvedla Loukotová a vyzvala zastupitele, aby smlouvu nevypověděli a vyčkali do konce února na zaplacení dvou a půl milionů kupní ceny.

Odvolávala se přitom na slova českošvýcarského podnikatele Jana Rejzka, který za společností Orguloso stojí. Připomněla, čím podnikatel přesvědčil tehdejší zastupitele, aby den před loňskými komunálními volbami zámek prodali.

„Vysvětloval, jak systém funguje. Světová banka rozděluje peníze mezi různé státy, ty je pak přerozdělují na jednotlivé projekty. Zasedání, která o tom rozhodují, se odehrávají podle harmonogramu, který není ovlivnitelný. K tomu, aby mohl podporu na svůj projekt získat, musí být zájemce vlastníkem daného objektu, v našem případě zámku,“ uvedla exstarostka.

Špatná smlouva

Nynější starosta Miroslav Miloš prodej zámku kritizoval ještě z židle opozičního zastupitele. Jeho předchůdkyně podle něj podepsala špatnou smlouvu.
„Neobsahovala žádné záruky, ani pojistky. Firma sice neuhradila kupní cenu, ale zapsala si zámek do vlastnictví na katastru. Proto nám nezbylo, než ji opakovaně upomenout o zaplacení dvou a půl milionů. Když jsme peníze nedostali ani potom, odstoupili jsme od smlouvy,“ shrnul dosavadní peripetie Miloš.

Zchátralý zámek zřejmě čekají měsíce, v horším případě léta nejistoty. „Teď už vše záleží na soudu. Samozřejmě víme, že může rozhodnout stejně dobře za měsíc, ale taky za dva roky,“ glosoval místostarosta Šedivý.

Kupce nebo využití pro zámek hledají Hrušovany už zhruba deset let. Projekty zatím zůstaly na papíře, jednání z řadou zájemců skončilo podivným prodejem Orgulosu.

ČTĚTE: Hrušovany chtějí zpět městský zámek