To ví například i v hostimském letním kině, které je na Znojemsku raritou. Má totiž z padesáti procent zastřešené hlediště a může díky tomu promítat i v dešti. „Letos je v nabídce málo českých titulů, vloni byl určitě lepší program. Sezona nebyla nijak zvlášť vydařená, ale zachránilo ji šest uvedených filmů.

Například na snímek Kajínek či Ženy v pokušení byl celý areál zaplněný. Přišlo až pět stovek návštěvníků. Věřím, že letošní česká novinka Muži v nesnázích přitáhne hodně lidí. Jenže k nám do Hostimi má přijít až koncem srpna,“ postěžoval si správce letního kina v Hostimi Josef Pelikán.

V květnu a v červnu kino promítá v pátek a v sobotu. Diváci se mohou těšit například na filmy Hon na čarodějnice, Fotři jsou lotři, či české drama Nevinnost. „Vloni nám v návštěvnosti dala na frak konkurence v Moravských Budějovicích. Jedni provozovatelé jezdili s maringotkou, kterou táhl traktor. Odehráli všechny filmové taháky. I vstupné, které dotovali místní podnikatelé, bylo pouhých třicet korun. Takovou cenu si my nemůžeme dovolit,“ dodal Pelikán.

Už prvního května své brány otevřelo i letní kino v Miroslavi. „Jenže byla zima a zapršelo, tak nikdo na představení nepřišel. Nejsem však schopný říct, jaká bude letos sezona. Vzhledem k tomu, že se dají kopie stáhnout na internetu, tak uvedené novinky už tolik nelákají. Problémem je i to, že trháky jako první dostanou multikina, my jsme až na posledním místě,“ nastínil vedoucí kulturního střediska v Miroslavi Michal Klejdus.

České tituly jsou pro provozovatele kin sázkou na jistotu. Jejich výhodou je, že jsou bez titulků. I proto se na plakátech letních biografů častokrát objeví název Román pro muže, Lidice či nová pohádka Čertova nevěsta. „Jenže letos je českých filmů málo. Zbytek je americká produkce,“ dodal Klejdus.
Promítací sezonu zahájí příští týden v sobotu i letní kino v Hrušovanech nad Jevišovkou. Podle provozovatele však návštěvnost rok od roku klesá.
„Loňský rok byl pro nás nejhorší, prodělali jsme. Způsobilo to i velmi špatné počasí, proto věřím, že bude letošek o něco lepší. Pokud do kina nepřijde aspoň patnáct lidí, tak nepromítáme. Vloni se nám to stalo dvakrát, “ přiblížil šéf hrušovanského biografu Josef Toman.

Starší trháky

O letních prázdninách se na promítání filmů pod hvězdnou oblohou a přímo na pláži vranovské přehrady mohou denně těšit návštěvníci místního kempu. Pokud člověk zaplatí třicetikorunové vstupné do kempu, má v ceně jak použití tobogánu, tak sociálních zařízení, ale právě i letní kino. „Letos nabídneme především české filmy, přestože jich letos moc nebylo. Promítneme i starší trháky. Lidé jsou na dovolené, budeme se snažit promítat pohodové komedie. A pro děti uvedeme animované pohádky,“ uvedl ředitel společnosti Camp pláž – Vranovská přehrada Pavel Svoboda.

Pokud bude film bez titulků, mohou ho lidé vidět přímo z vody. „O kino byl vloni obrovský zájem. Ale samozřejmě záleží na titulu a především na počasí,“ dodal Svoboda.

S nízkou návštěvností se naopak potýká znojemské kino Svět. Ani poslední příběh Harryho Pottera, ani Oscarem ověnčený film Králova řeč, ani nejnovější animované pohádky pro nejmenší nenaplnila sedadla. Provozovatelé už uvažují i o jeho úplném zavření.

Velkou fanynkou letních kin je Eva Držmíšková. „Letní kina máme s přítelem rádi. Chodíme do nich v létě pravidelně. Je to romantika, která má svoji atmosféru. Vloni jsme byli nadšeni z filmu Kajínek,“ řekla Držmíšková.