Novinky a změny čekají o prázdninách návštěvníky sezonních kulturních programů na Znojemsku. Bohatší program najdou na Cornštejně či v Jevišovicích, vranovský zámek zve na další zajímavou operu, ale například v Uherčicích letos kulturní léto kvůli nedostatku peněz pořadatelé odvolali.

Rozhýbat místní kulturní život a zúročit své letité zkušenosti chce letos v Jevišovicích organizátor historických a kulturních programů v tamním kempu u přehrady Jiří Kudláček. „Miluji historii a Jevišovice jsou jí plné. Dosud se tady v kempu nic nedělo, proto chystám na léto vystoupení historického šermu, koncerty country kapel. Věřím, že si najdou své diváky,“ řekl Kudláček.

O prodlouženém víkendu mohli hosté navštívit dobové tržiště a přihlížet ukázce zbraní a bitev z období gotiky.

„Ze zkušeností víme, že největší zájem bude patrně o ohňová představení,“ odhadoval ještě před zahájením programu Kudláček. K programu jevišovického léta budou i letos patřit tradiční koncerty pořádané městem.

Výstava vín


„Chybět samozřejmě nebude výstava vín Zámecká romance na konci července, od které se celý program odvinul, nebo v polovině měsíce soutěž netradičních plavidel na přehradě, kterou jsme úspěšně poprvé vyzkoušeli loni,“ řekl hlavní organizátor programu Tomáš Vajčner.

Tradiční dramaturgii má letos oblíbené kulturní léto na vranovském zámku. V programu se střídají koncerty vážné a folkové i populární hudby. Vystoupí například Hradišťan, Asonance či revivaly Beatles a Abby. K vrcholům pořadu bude patřit obnovená světová premiéra barokní opery La Semelé Johanna Adolfa Hasse.

Ve znamení šermířských klání a vystoupení kejklířů a muzikantů se opět ponese léto na Cornštejně, zřícenině na Bítovsku spravované Jihomoravským muzeem.

„Zájem rok od roku stoupá, proto jsme letos připravili více vystoupení jednotlivých souborů než v minulých letech. Šermíři a muzikanti se také sami starají o propagaci tím, že obcházejí kempy a zvou na svá vystoupení,“ uvedla ředitelka znojemského muzea Vladimíra Durajková.

Bez peněz


Naopak prázdný zůstal letos letní kulturní kalendář v Uherčicích. „Program jsme letos ani nechystali, protože obec nemá dost peněz. Organizace koncertů je poměrně nákladná a ne všechna vystoupení se zaplatí. Na Plíhala či Nohavicu přišlo lidí docela dost, ale jindy se sešlo sotva dvacet diváků,“ posteskl si starosta obce Dušan Kovář. Zájem diváků byl velmi závislý na počasí a zájmu rekreantů v okolí přehrady.

„Když začalo pršet a lidé odjeli, dopadly špatně i naše programy,“ upozornil starosta.