S přípravami na vinobraní musí finišovat zájemci o pronájem mázhausů. Zejména pak ti, kteří chtějí svůj šenk otevřít v některém z městských domů. Termín pro podání žádosti na správu domovního fondu jim vyprší v pátek. Znojemští radní letos rozhodli, že nabídnou k pronájmu za symbolickou cenu třináct dvorů a průjezdů v centru města. „Zatím evidujeme zhruba desítku žádostí, předpokládám, že do pátku ještě přijdou od těch, kdo si to nechali na poslední chvíli,“ informovala mluvčí radnice Denisa Šipošová. S tím, že někteří se uchází i o více objektů.

Stovka za nájem

Za jeden mázhaus budou nájemci platit stokorunu spolu s případnou zálohou za využívání společné elektřiny a vody, pokud jsou v místě k dispozici. „Zaplatí také dvoutisícovou kauci, kterou dostanou posléze zpátky, pokud při kontrole po vinobraní nezjistíme nějaké problémy nebo nepořádek,“ dodala mluvčí.

V posledních letech mázhausů postupně ubývalo. Všimli si toho i ti, kdo mají svůj zavedený už od počátku devadesátých let. „Na prodeji to příliš nepoznáme, ten se během let nemění. Jinak je ale vidět, že mázhausů je po městě méně,“ řekl technolog šaldorfských Modrých sklepů Antonín Koníček. Pokud jich přibude, nebude to podle Koníčka vadit. „Přispěje to k lepší a veselejší atmosféře vinobraní. Ještě víc potřeba by ovšem bylo podstatně větší množství záchodků, protože jich je hodně málo,“ poznamenal.

Více informací v dnešním vydání Znojemského deníku