VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mitrov byl loveckým zámkem

UHERČICE/MITROVICE - Nedaleko Uherčic směrem na Podhradí nad Dyjí silnice doslova obtáčí historický areál bývalého loveckého zámku Mitrov. Díky němu se zdejší lokalitě s několika dalšími domy říká Mitrovice a již od doby svého vzniku zámek i se vsí spadaly pod správu nedalekých Uherčic.

19.8.2007
SDÍLEJ:

Lovecký zámek MitrovFoto: DENÍK/Daniel Rubeš

Kolem přesného času vzniku a tvaru loveckého zámku Mitrov vedou odborní historikové dodnes dohady. Nejvíce se přiklání k názoru, že lovecký zámek Mitrov si v blízkosti Uherčic v původní podobě dřevěného zámečku coby potřebného zázemí pro panské hony nechali zřejmě již někdy v druhé polovině století vystavět tehdejší majitelé panství, Krajířové z Krajku.

Postupem času, za vlády Berchtoldů, byl v druhé polovině sedmnáctého století dřevěný zámek nahrazen novým, lepším, z pevnějšího zděného materiálu a kolem něj vyrostl také rozsáhlý poplužní dvůr. Zámek s dvorem tím získal podobu uzavřeného areálu s nádvořím uprostřed a kromě místa odpočinku při honech sloužil k hospodářských a chovatelským účelům.

Tehdy se o něm píše jako o nejreprezentativnějším loveckém zámku Znojemska. Od poloviny osmnáctého století, kdy zámek Mitrov již vlastnili jeho poslední majitelé, Collaltové, již k loveckým účelům nesloužil a fungoval jako teletník s byty panských úředníků.

Stejný účel měl zámek Mitrov od druhé poloviny dvacátého století, kdy byl jako nedílná součást uherčického zámku zkonfiskován a předán pro bytové a chovatelské potřeby zemědělském statku a tak je tomu i dnes.

V současnosti je zámek Mitrov hospodářsko-chovatelským areálem s jednoduchou patrovou stavbou, k níž přiléhají přízemní hospodářská stavení v obdélném půdoryse. Osu hlavního vchodu průčelí bývalého zámku ozvláštňuje jelení hlava s parohy, která na dřívější lovecký původ nemovitosti upomíná.

Za zmínku stojí také vstupní dřevěná intarzovaná vrata.

Zámek Mitrov slouží bytovým, hospodářským a chovatelským účelům i v současné době. Je soukromým majetkem, a proto není veřejně přístupnou turistickou památkou.

DATA – FAKTA
Jak šel čas
? - kolem přesného času vzniku a tvaru loveckého zámku Mitrov vedou odborní historikové dodnes dohady. Jisté je jen, že byl vystavěn nedaleko Uherčic směrem na Podhradí nad Dyjí. Již od doby svého vzniku spadal a byl vždy nedílnou součástí uherčického zámeckého areálu.

2. polovina 16. století - zámek Mitrov v původní podobě dřevěného zámečku coby potřebného zázemí pro panské hony nechali zřejmě vystavět tehdejší majitelé uherčického panství Krajířové z Krajku.

2. polovina 17. století - za vlády Berchtoldů byl dřevěný zámek Mitrov nahrazen novým, lepším, z pevnějšího zděného materiálu a kolem něj vyrostl také rozsáhlý poplužní dvůr.Zámek s dvorem tím získal podobu uzavřeného areálu s nádvořím uprostřed a kromě místa odpočinku při honech sloužil k hospodářským a chovatelským účelům. Tehdy se o něm píše jako o nejreprezentativnějším loveckém zámku Znojemska.

Polovina 18. století - zámek Mitrov je vlastnictvím posledních majitelů, Collaltů, a k loveckým účelům již neslouží. Funguje jako teletník s byty panských úředníků.

2. polovina 20. století - zámek Mitrov je jako nedílná součást uherčického zámku zkonfiskován a předán pro bytové, zemědělské a chovatelské potřeby statku.

Počátek 21. století - zámek Mitrov je stále hospodářsko-chovatelským areálem. Slouží též k bydlení zdejších zaměstnanců, a proto není veřejně přístupnou turistickou památkou.

 

19.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Drahoš.

Jiří Drahoš přijede o víkendu do Brna. Setká se s voliči, Horáčkem i Hilšerem

Vojtěch Blažek se již jako šestiletý zapsal do české knihy rekordů. Dnes sedmiletý chlapec zabodoval při balancování na krasokole.
4

Vojto, ještě vydrž, volali na šestiletého rekordmana při balancování na kole

Vytištěno. Znovu všichni kandidáti, celkem 10,5 milionu hlasovacích sad

Břeclav – S tištěním lístků pro druhé kolo prezidentských voleb ve středu finišovali pracovníci břeclavské firmy Moraviapress. Zatímco dvojice uchazečů o Hrad má ještě více než týden na další kampaň, břeclavská tiskárna s výrobou už končí. „V úterý jsme ještě tiskli, ve středu jsme končili. Spotřebujeme asi sto šedesát tun papíru,“ hlásil generální ředitel společnosti Jiří Myšík.

JazzFest Znojmo: změna! Koncert Lipy s Lasicou bude až v březnu

Znojmo - Organizátoři jazzového festivalu ve Znojmě oznámili změnu v termínu závěrečného koncertu, na kterém vystoupí Peter Lipa a Milanem Lasicou. „Koncert s názvem Podobnosť čisto náhodná přesouváme z 30. ledna na 8. března. Začátek koncertu bude v sedm hodin večer a místo konání, tedy Městské divadlo Znojmo, zůstává. Velmi se omlouváme za způsobené komplikace," sdělila mluvčí JazzFestu Znojmo Petra Štorková.

Cestovní veletrh Regiontour: města při propagaci sází na tradici

Jižní Morava – Převážně společně na stánku jižní Moravy, ale i v samostatných prezentacích se od čtvrtka představují zástupci Břeclavska, Hodonínska a Znojemska na osmadvacátém veletrhu cestovního ruchu Go a Regiontour na brněnském výstavišti. Účast ve společné expozici kraje zvolil i letos turisty vyhledávaný Mikulov. „Bude tam zastoupené naše informační centrum i odbor rozvoje. Představujeme ucelenou nabídku turistických cílů, přírody, vína a gastronomie. Marketing se během let mění, proto nám vyhovuje už řadu let účast právě ve společné krajské expozici,“ řekl starosta Mikulova Rostislav Koštial s tím, že návštěvníci se vedle stálých lákadel dozví například o nových cyklostezkách.

Kampaň Zemana začala útokem na „vítače Drahoše“

/INFOGRAFIKA/ Až doteď to byly hlavně různé lži šířené anonymy na internetu. Nyní se však ostrá kampaň rozšiřuje formou inzerce i na stránky novin a billboardů.  Spolek Přátelé Miloše Zemana oficiálně zadal plošné inzeráty s heslem „Stop imigrantům a Drahošovi. Tato země je naše!“

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>