Na náměstí Míru dorazily odpoledne stovky lidí. Pojídaly místní dobroty, cukrovou vatu, maso na rožni a poslouchaly právě vyhrávající dechovou skupinu ze Znojma Amatéři. Pak přišlo vystoupení nejmenších účastníků. Návštěvníkům se předvedl folklorní soubor Jarabáček. Za velkého potlesku děti zatancovaly a zazpívaly v krojích. Soubor z Drnholce funguje už druhým rokem a nejen na Znojemsku má úspěch. „V souboru máme děti od čtyř do devíti let a od loňska jezdíme na hody a různé slavnosti,“ uvedla vedoucí Bronislava Šimčíková, která soubor založila. „V kroji jsme vystupovala od šesti let a moje babička mě vychovávala folklórním směrem. Vždy byl můj sen mít takový soubor,“ prozradila Šimčíková.

Poprvé v Hrušovanech mohli návštěvníci při Vavřineckých slavností zajít i na výstavu patchworku a pedigu. „Ve městě je nás pět žen, co jsme se do patchworku pustily a tak nás to chytlo, že už jsme mohly udělat i výstavu,“ uvedla jedna z organizátorek Vladimíra Sobotková. „Šiji asi rok a půl a po večerech už nedělám nic jiného,“ řekla s úsměvem Sobotková.

Vavřinecké slavnosti se už v Hrušovanech stávají novodobou tradicí. „Na předchozí dva ročníky slavností lidé přišli spíš na chvíli a moc nechodili. Letos je to mnohem lepší,“ pochlubila se pořadatelka Miloslava Sýkorová, která prozradila, jak Vavřinecké slavnosti začaly. „Rozdělili jsme sportovní a kulturní akci, která se konala každý rok a vymysleli Vavřinecké slavnosti,“ vysvětlila Sýkorová. „Název Vavřinecké jsou od místního kostela svatého Štěpána, který byl kdysi posvěcen na Vavřince,“ dodala.

V loňském roce chodili návštěvníci spíš až navečer, letos má pořadatelka radost, že se město zaplnilo už odpoledne. „Podle odhadů k nám dorazilo na šest set lidí. Pro ty, kteří tu nechtějí sedět celý den máme připravený i večerní koncert skupiny Abba revival,“ řekla Sýkorová.
Vavřineckým slavnostem přálo v sobotu i počasí a lidem se jedna z největších akcí v Hrušovanech líbila. „Člověk si může zasoutěžit, poslechnout hudbu i dobře najíst. Jen mně mrzí, že tu nejsou nějaké směrovky nebo ukazatele, kde se koná soutěž v páce nebo kde je ochutnávka vín. Musel jsem to hledat a ptát se místních,“ řekl návštěvník z Novosedel Josef Bartoň. „Hodila by se i nějaká brožura, kde by byl podrobný program,“ dodal.