Ve vzduchu je cítit napětí a zvědavost. Jindy osvětlený Janohrad se noří do tmavé noci. Dav asi pěti set lidí se chce dostat co nejblíže ke slepému rameni Dyje, kde se má za pár okamžiků odehrát jeden z happeningů surrealisty Lubo Kristka. Zaměstnanci bezpečnostní agentury odhání zvědavce do smluvené vzdálenosti.

„Lidé sem kvůli představená chodí už od rána. Od Lubo Kristka jsme dostali pokyn, ať diváky nepouštíme blíž, než na úroveň hradu. Později jim ale cestu máme uvolnit. Co přesně se bude dít, nikdo neřekl. Skoro to vypadá, že to neví sám,“ popsal spolupráci s nekonvenčním umělcem ředitel bezpečnostní agentury Miroslav Olah.

Po chvíli se mezi diváky rozběhne postava na chůdách a poslušně pózuje fotografům. Zvědavost a nervozitu obecenstva ještě umocňují rozestupující se mraky na obloze. Po deštivém dni vyjdou hvězdy. A hlavně Měsíc, který během pár okamžiků vstoupí do stínu Slunce. „Šestnáctého srpna je úplněk, navíc je absolutní zatmění Měsíce a ještě bude v konjunkci Jupitera. Taková chvíle se opakuje jen jednou za čtyřiadvacet let. Tento den chci vrátit evoluci člověka do vodního skupenství,“ nechal se před představením slyšet Kristek.

Po notné chvíli čekání přijde průvod maskovaných postav. Je mezi nimi Napoleon, Masaryk, ale i matka s dítětem, kterému nasazuje plynovou masku. Pochod telefonujících umrlců se změní v houf postav s poznávacími značkami na čele.

„Už jsem viděla několik Kristkových happeningů. Vždycky se začátek zpozdí. Pokaždé ale stojí za to si počkat. Nejpůsobivější byly masky a celková atmosféra. Nakonec bylo vidět i zatmění,“ ohodnotila sobotní Phylogenesní značně vlhkou svatbu Zuzana Groligová z Brna.

Název představení pochopilo publikum záhy. Na molu u Janohradu se odehrálo hned šest netradičních svatebních obřadů. Ženiši a nevěsty sem připluly v bizarních maskách. Oddávající podivínský starosta Stanislav Machovský v převleku a s trychtýřem na hlavě přijel s pomocníky ve voze taženém okřídlenými koňmi. Při podepisování protokolů asistovaly dvě nahé dívky. Mezi novomanželi byl i Lubo Kristek. Své ano řekl partnerce Ivetě Pavlovičové.

Ludo je Lubo Kristek

Lubo Kristek je předním tvůrcem české a německé avantgardy. Pětašedesátiletý rodák z Brna odešel po srpnové invazi před čtyřiceti lety z republiky, vrátil se před osmnácti lety a usadil se ve vesničce Podhradí nad Dyjí na Znojemsku. Přestože svérázné happeningy a surrealistická díla brněnského rodáka znají lidé na celém světě, ve vlasti tolik známý není. Nejvíc pozornosti na sebe strhl nejspíš v před šesti lety, kdy při jednom ze svých vystoupení vylezl před šokovanými diváky z útrob zdechlé krávy.
Má za sebou ovšem i méně kontroverzní a mnohem obsáhlejší projekty. K nejdůležitějším patří jeho Podyjská glyptotéka. Řadu jedenácti zastavení podél toku Dyje na Moravě, Dolním Rakousku a Slovensku Kristek vytvořil a sérií svých nezaměnitelných happeningů otevřel v letech 2005 a 2006. Osmé zastavení umístil právě k Janovu hradu na Břeclavsku, kam se v sobotu vrátil s dosud největším dílem svého akčního umění. Otevírání glyptotéky bylo pamětihodné například i tím, že slavnost otevření znojemského zastavení autor ani neodložil, ani nezrušil navzdory tomu, že do příprav tvrdě zasáhla povodeň, která rychle a prudce koncem června před dvěma lety zaplavila část Podhradí včetně Kristkova zámečku.
Loni v dubnu, navíc v pátek třináctého, zahájil umělec jeden ze svých nových projektů Requiem za mobilní telefony, v redakci Znojemského deníku. Ve vytváření výsledné asambláže pak pokračoval o dva týdny později na slavní vídeňské Mariahilfer Strasse. Pak ji vystavil na dolnorakouském zámku Riegensburg, definitivní místo asambláž najde na radnici šestého vídeňského obvodu.