„Letos jsme zvolili námět hračky z časů našich dědečků a babiček. V prvních dvou místnostech návštěvníci uvidí, jaké hračky mohly pod vánočními stromky najít děti od dob pozdního biedermeieru, tedy konce čtyřicátých let devatenáctého století až do poloviny minulého století,“ informoval vranovský kastelán Karel Janíček.

Expozici dominují panenky německé, francouzské a české výroby od unikátních a velmi ceněných sbírkových kusů s porcelánovou hlavičkou až po prosté panenky šité z textilu či panenky z celuloidu.

„Expozice ukazuje i proměny panenek v čase a nechybí ani drobnosti z jejich výbavy jako jsou kočárky, nádobíčka, kuchyňky, autentické obrázky a také knížky či dobové fotografie,“ dodal kastelán.

Na výstavě ovšem nechybí ani dobové hračky pro kluky, ať jsou to například stavebnice nebo modely parního stroje, lodi Kryštofa Kolumba, vláček nebo cínoví vojáčci upomínající na prusko – rakouskou válku.

„Dětský svět šlechtických sídel připomíná malá galerie s portréty dětí vranovsko – hrušovanských Althannů, Schrattenbachů a dalších šlechtických rodů ze sedmnáctého až devatenáctého století,“ doplnil Janíček.

Závěr výstavy pak představuje zařízený zámecký salon s nábytkem a obrazy, vánočním stromkem, hračkami, velkým pokojíčkem pro panenky a houpacím koníčkem, situovaný do dvacátých let dvacátého století.

Vranovská výstava bude otevřená do zítřka pro školy a objednané skupiny a dále pak od soboty šestadvacátého prosince až do neděle třetího ledna denně od jedné do pěti hodin odpoledne.