Na lavicích každého stánku leží vyrovnaná avokáda, manga, ananasy, ale třeba také filipínské dračí ovoce pitája. Nechybí ani annona muricata známá jako graviola nebo lahevník či velké plody durianu. O tom se prý říká, že je nejvíce páchnoucím ovocem na světě, snad proto ho také prodavačky jako jeden z malá plodů nekrájí k ochutnávce. Kousky čerstvých ananasů, manga, dračího ovoce a další už mezitím návštěvníci zvědavě ochutnávají. Někteří jdou i najisto. „Přijel jsem na víkend za rodinou a dozvěděl jsem se o tomhle trhu, a protože se nebráním pozvání nových věcí, vypravil jsem sem hned na začátek. Vybral jsem si dračí ovoce, protože jsem slyšel, že má hodně zvláštní chuť, tak to chci vyzkoušet,“ řekl Nikola Pokoj z Brna, už stojící ve frontě k pokladně.

O kousek dál obhlíží návštěvníci velké plody gravioly. „Původně pochází z Karibiku, kde jí lidé připisují mimořádné léčivé účinky. V každém případě zajímavě chutná, připomíná ananas s jahodami dohromady,“ vysvětluje přihlížejícím jedna z prodavaček.

Rušno je i u dalších stánků. Vydatnou vůní láká ten s kořením, kde si nakupující prohlížejí a vybírají koriandr, horčičné semeno, kardamon, muškátový oříšek a další. Opodál už snad pouhým pohledem stálou malou frontu vytváří kout s cukrárnou. Vedle makronek a dalších obvyklých lákadel nabízí také zákusky doplněné právě kousky exotického ovoce z trhu. „Přišli jsme si hlavně pro ovoce, mám ráda mango a zaujaly mě také různé druhy banánů. A když už tady jsme nakoupíme něco sladkého. Snad to pak všechno nesním, než se dostanu k pokladně na ovoce, ta fronta je snad čím dál delší,“ říká usměvavá čtyřicátnice, která se představila jako Alena.

Plné nádvoří znojemského muzea spokojeně sleduje Tomáš Rys z pořádají společnosti. „Jmenujeme se Virunga podle pohoří v Ugandě. Právě tam se totiž narodil a dlouho žil náš majitel. Když pak přišel do republiky, zarazilo ho, že banány nechutnají jako banány, tak jak je znal. Rozhodl se proto, že je bude dovážet. Většinu ovoce proto máme právě z Ugandy z našich farem. To, co tady lidé kupují třeba ještě v úterý viselo v Ugandě na stromě,“ chválí své zboží Rys. Jak dodává, podobné trhy společnost pořádá pravidelně. „Jezdíme takhle už rok, jednou či dvakrát týdne. Začali jsme od největších měst a postupně přidáváme další. Jsem rád, že jsme se podívali i do Znojma. Už na sociálních sítích jsme viděli, že je o trh zájem. Odhaduji, že během dne se jich tu vystřídá k tisícovce,“ dodává Rys s tím, že další africký trh bude ve Znojmě zřejmě na podzim.

S plnou krabicí ovoce před polednem odchází další z návštěvnic. „Avokádo a ananas samozřejmě znám, ale chtěla jsme vyzkoušet i něco nového, tak jsme si k tomu nakoupila i papáju, nějaké červené banány a žluté baby banány,“ vypočítává spokojeně Jana Týcová.