„Ve Znojmě mohou návštěvníci zavítat do znojemských věží - Radniční, Vlkovy, Prašné a Nové, do Expozice pivovarnictví, podzemí či do objektů Jihomoravského muzea Znojmo. To nabídne prohlídky znojemského hradu a otevře své výstavy a expozice i v Domě umění a v minoritském klášteře,“ konstatovala tisková mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

Vodárenská akciová společnost otevřela v sobotu pro veřejnost na náměstí Republiky vodojem, pro děti byl v neděli v jižním hradební příkopě pod Kapucínskou zahradou připraven zajímavý doplňkový program. Jihomoravské muzeum nabídlo střelbu z luku, sokolnickou ukázku a další zajímavé aktivity. Kdo nestihl navštívit žádnou z památek o víkendu, může zavítat zdarma v úterý na Znojemský hrad a ve středu do znojemského podzemí.

Vodojem na náměstí Republiky jakoby klamal tělem. To, že se za krásnou vitrážovou stěnou nachází zásobníky pitné vody, vědí jen ti informovaní. Vodojem byl postaven v letech 1949-50. Právě díky velké vitráži se stal vodojem kulturní památkou. „Vitráž o ploše čtyřiadvacet čtverečních metrů znázorňuje alegorii řeky Dyje, panna z nádoby vlévá vodu do jezera, vedle ní je ve skle vyvedená vinná réva a v levé části se nachází znojemská orlice,“ popsala Lenka Benešovská z Vodárenské akciové společnosti. V roce 2014 se uskutečnila zásadní rekonstrukce, která dala interiéru dnešní podobu. Z nadzemního podlaží je přístup do dvou podzemních, kde si mohli návštěvníci prohlédnout technickou část vodojemu. Pitná voda je uchovávána ve dvou nádržích o objemu 700 kubíků. Z nich je voda vedena samospádem do dolní části města.

Voda je pro život nutná, ale více zájemců navštívilo Expozici pivovarnictví, protože jak tvrdil jeden z návštěvníků, teprve s pivem je žízeň krásná. „O Dny evropského dědictví je ve Znojmě velký zájem. Objekty navštěvuje i mnoho Znojmáků, protože je v tyto dny vstup zdarma a pro rodinu se může jednat o nemalý ušetřený obnos, zvláště pokud navštíví více objektů. V původním pivovaru pracovalo mnoho obyvatel Znojma a ti se sem rádi vrací, aby si zavzpomínali na dřívější časy, kde pracovali. Jak říkají bývalí pracovníci pivovaru, vše se změnilo k lepšímu,“ sdělila Eva Štítarská, která se starala o návštěvníky při vstupu do expozice.

Znojmo bylo i významným producentem piva, což není za hranicemi okresu příliš známé. „Když se řekne Znojmo, představím si hlavně víno, ale nikoliv pivo. Tato velmi pěkně připravená expozice mě překvapivě seznámila s velmi bohatou historií výroby piva již od středověku,“ řekl muž středních let, který zavítal do Znojma ze severní Moravy. Hosté expozice se seznamovali s výrobou piva a také prostřednictvím krátkého filmu, který se promítá na obrazovkách uvnitř upravené velké scezovací kádě, s dlouhou historií výroby piva v tomto královském městě.

Třetím objektem, který byl otevřený v sobotu během celého dne, byl minoritský klášter, kde se nachází Jihomoravské muzeum. „Nám se zde vše velice líbí, nejvíce hodnotíme kulturu čistoty prostor Jihomoravského muzea, uspořádání, které je vysoce profesionální. Prostory vzniklé z bývalého minoritského kláštera jsou skvěle upravené pro stávající využití. My to vše skutečně obdivujeme,“ uvedl devětaosmdesátiletý fotograf Vladimír Mostecký z Chrudimi.

Jihomoravské muzeum skutečně žije. Není jen mrtvou sbírkou exponátů. Připravuje každoročně celou řadu zajímavých výstav, v současné době probíhá například Pecunia non olet aneb Peníze nesmrdí, kde návštěvníci mohou zhlédnout exponáty muzea nejen velmi staré, ale také bankovky, kterými platili ještě nedávno nebo před pár desítkami let. Na své si v muzeu přijdou i děti, které se nenásilnou formou seznamují s přírodou i historií. Dětský zájem jednoznačně svědčí o kvalitě expozice, do které mohou aktivně vstupovat.

Jiří Eisenbruk