V nové pohádce, která se pod pracovním názvem Neohrožený Mikeš natáčí v těchto dnech na zámku v Jaroslavicích, se v jedné z titulních rolí představí také oblíbený a populární herec Jan Potměšil, jehož jsme při této příležitosti poprosili o krátké povídání.

Prozradíte, o čem pohádka je?

Je to pohádka, jejíž příběh se mi moc líbí a v které mám možnost hrát krále Jana. Příběh je poněkud spletitý, tak jen ve stručnosti povím, že mé království je pod určitým tlakem, je traumatizované tím, že mocný nepřítel, čarodějka Isabell, může za smrt mé matky. Taky unesla mou dceru Jasnu do Ďáblova jícnu, když jí bylo dvanáct let.

Já jsem chtěl princeznu s celým vojskem zachránit, ale v boji mě mocný nepřítel poraní a zmrzačí, všechny mé muže pobije. Království se smutným a bezmocným králem, který nedokázal zachránit vlastní dceru, je bez radosti, chřadne a zámek se rozpadá.

Vykládáte velmi smutný příběh, a přitom je to pohádka. Dopadne dobře?

Je potřeba najít odvážných a statečných srdcí, aby se vše zlé v království napravilo, a ty přijdou v osobě Mikeše, Johanky a Kuby, kteří jsou hlavními postavami příběhu a princeznu Jasnu z Ďáblova jícnu vysvobodí. Pohádkových motivů je v příběhu ale daleko víc.

Třeba ten, že vyrůstám jako dvojče s bratrem, u něhož se po skonu starého krále ukáže, že je to podstrčené miminko od Isabell. Ukáže se, že je to záludný a zákeřný bratr, který předstírá oddanost a přátelství, že touží po trůnu a chce jenom naplnit kletbu. To už jsem se dostal až k finále příběhu, v němž dojde k velkému souboji na život a na smrt. Víc už neprozradím.

Co vám zůstane z tohoto natáčení nejvíc v paměti?


Rozhodně velice zajímavá práce. Jsem moc rád, že jsem spolupracoval s režisérem Václavem Křístkem.

Vzpomínat budu na všechny ochotné a milé členy štábu. Taky na svého filmového bratra Karla Zimu, s nímž jsme točili zmiňovaný velký souboj. Celé dva dny jsme se od rána od půl deváté do večera do osmé jenom mydlili, plazili po chodbách zámku a bojovali o vlastní životy se štíty, meči i řemdichy.

Pro mě je tato práce velkým dobrodružstvím a jsem šťastný, že jsme to zatím dobře zvládli. Doufám, že naplníme všechny představy, že obrázky budou pěkné a že se pohádka bude lidem líbit.

Pohádka, u níž stále není jisté, jak se bude jmenovat, má naplánovanou televizní premiéru až na vánoční svátky. Chcete proto už nyní něco vzkázat čtenářům Deníku?

Všechny moc zdravím. Tady u vás na jižní Moravě je skutečně moc krásně. Nádherná příroda, rozsáhlé vinice, snad v každém městečku zámek a taky moc báječní lidé. Přeji vám všem hezké podzimní dny, hodně spokojenosti a mějte se moc krásně.