„Téma letošního ročníku festivalu není zcela konkrétní, nedrží se jedné filmové kategorie, ale prochází napříč celým jejich spektrem, jeho spojujícím prvkem jsou vždy otázky lidskoprávních vztahů," přiblížil ředitel Znojemské Besedy František Koudela.

Právě Beseda je po boku neziskové organizace Člověk v tísni, hlavního pořadatele akce, partnerem a spolupořadatelem festivalu ve městě Znojmě.

Symbolem letošního ročníku festivalu se stala ochranná bublinková fólie, odrážející se v jeho vizuálu. „Každý z nás má nějakou svou ochrannou zónu, něco jako je právě bublinková fólie, která sice chrání, ale také uzavírá před vnějším světem. Festival Jeden svět nám dává možnost některou z těchto našich bublin prasknout a mít tak větší kontakt s okolním světem a tím, co se v něm děje," přiblížil Jaroslav Chaloupecký z Besedy.

V rámci projekcí vybraných pro znojemské publikum se představí celkem sedm filmů. „Do veřejných projekcí jsme zařadili sedm snímků našich i zahraničních režisérů. Podařilo se nám sestavit program pestrý a současně velmi aktuální. Poodhalíme zákulisí válečných konfliktů, přiblížíme vzdálené světy, které se před očima mění díky oteplování klimatu, ukážeme neuvěřitelné lidské příběhy," nastínila produkční Znojemské Besedy Jana Alexová.

Každou z projekcí doplní po jejím skončení debata se zajímavými hosty z řad filmových režisérů nebo odborníků na aktuální uvedené téma. Diváci tak dostanou příležitost zapojit se do diskuze a něco víc se i o daném tématu dozvědět.

V programu jsou hned dva filmy související s hrozbou terorismu – úvodní Drony a Bojovníci ze severu. Každý však nahlíží na problematiku z jiného úhlu. Silný lidský příběh přináší rumunský film Toto a jeho sestry, téma izolace od společnosti český film Stále spolu. Dokument Thule/Tuvalu zblízka sleduje několik rodin dvou geograficky velmi vzdálených oblastí, jejichž osud spojují negativní následky změn klimatu, naopak pozitivním a úsměvným bude pak snímek Je nám spolu dobře. ⋌(vsm)

Znojemský program festivalu Jeden svět:

STŘEDA 18. 3.

18.00 Dron, Norsko, 2014, 78 min

Z výšky sledujete svůj cíl a pak jedním zmáčknutím tlačítka zneškodníte protivníka…

Debata s hostem: Petr Šiler, 102. Průzkumný prapor v Prostějově

20.30 Cukr blog, ČR, 2014, 79 min

Je možné o cukru přemýšlet jako o droze? Režisérka Andrea Culková o tom nepochybuje…

Debata s hosty: Andrea Culková, režisérka, moderuje D. Grossmann

ČTVRTEK 19. 3.

17.00 Bojovníci ze severu, Dánsko, Somálsko, 2014, 54 min

Běžně nejdou odlišit od běžných obyvatel, přesto jednou vezmou do ruky zbraň a jdou zabíjet…

Debata s hostem: Josef Kraus, Univerzita obrany Brno

18.30 Stále spolu, ČR, 2014, 75 min

Na šumavských stráních panuje ticho a klid. Jen v okolí stavení rodiny Mlčochových je rušno. Vystudovaný kybernetik Petr a učitelka Simona mají totiž devět dětí…

Debata s hostem: Eva Tomanová, režisérka

20.30 Toto a jeho sestry, Rumunsko, 2014, 93 min

Totonel, Andreea a Ana jsou k sobě vázáni sourozeneckým poutem. Jejich matka je ve vězení, a tak jsou odkázáni jen sami na sebe a pomoc příbuzných. Ti si ale z jejich bytu udělali feťácké doupě…

Debata s hostem: Robert Knebl, vedoucí znoj. klubu COOLNA

PÁTEK 20. 3.

18.00 ThuleTuvalu, Švýcarsko, 2014, 96 min

20.30 Je nám spolu dobře, ČR, 2014, 75 min

Víc na: www.znojemskabeseda.cz