Koho jste letos pozval?

Snažil jsem se o to, aby si návštěvníci měli možnost poslechnout různé hudební žánry. Proto letos zazpívá a na akustickou kytaru zahraje zpěvačka Dina. Po ní vystoupí ryze dívčí indie-rocková kapela Kinkies, následuje rocknrollové lo-fi uskupení Queues, dále Fiktivní Neuróza Společnosti, dle mého názoru jediná kapela na okrese hrající underground i když oni o své tvorbě říkají, že se jedná o alternativní rock… A potom už to začne gradovat jak co do rychlosti, tak i do tvrdosti. Takže následují punkoví The Joy Of Sect a celé odpoledne zakončí crossoveroví My Dog´s Bone, již klasici tohoto festivalu.

Jaký bude mít festival náboj?

Podstatou tohoto festivalu je, už od jeho začátku, možnost představit zdejšímu publiku regionální kapely či jednotlivce, kteří hrají výhradně vlastní autorskou tvorbu různých stylů a zároveň těmto umělcům dát možnost se zde prezentovat. Chci zachovat pohodovou a kamarádskou atmosféru.

Jak dlouho jste jej připravoval?

Hlavním a vlastně i jediným organizátorem jsem sice já sám, nicméně za ty roky se kolem celého festivalu již vytvořila skupina lidí, kteří společně se mnou sdílejí nadšení pro jeho organizaci a v rámci svých možností mně vypomáhají. Co se přípravy týče – jedná se o pohodovou celoroční přípravu, která s blížícím se termínem nabývá na nervozitě až se, těsně před datem konání, změní v hysterický záchvat.

Podporuje akci město?

Několik prvních ročníků jsem provozoval s přispěním místních sponzorů, vstupné se nevybíralo a dotoval jsem to ze svého. Potom se podařilo, asi na tři ročníky získat od města dotaci. Jenže po změně ve vedení na znojemské radnici došlo k tomu, že místní radní se rozhodli upřednostňovat spíš masovější kulturní akce, kde za pomoci levného piva a guláše je značná pravděpodobnost vysoké účasti potencionálních voličů. Takže hned poté, co jsem pochopil, že město namísto podpory místních mladých lidí, snažících se ve svém volném čase realizovat třeba hudbou, radši podpoří profesionální sportovce s nadstandardními platy, jsem se rozhodl nemít s takovýmito politiky nic společného. Přijde mi nepochopitelné, že soukromníci, kteří na festival přispějí svými penězi za toto mecenášství nic neočekávají a naopak profesionální politici, kteří jenom přerozdělují peníze daňových poplatníků, tedy včetně těch mých a návštěvníků této akce, mají pocit, že bych vůči nim měl projevovat vděčnost.

Co chystáte na příští rok?

To už bude 10. ročník StatekFestu a tak si myslím, že by bylo vhodné ho oslavit nějakým opravdu pompézním způsobem. Zatím je vše v jednání a tak bych nerad prozrazoval něco, co není ještě na sto procent potvrzené. To, co je již jisté a bude se dělat hned po prázdninách, je nový hudební projekt, který jsem nazval Besídky pod zemí. Díky vstřícnosti mého kamaráda Ivoše Bílka, který je majitelem znojemského hudebního klubu Na Věčnosti, budu mít možnost jedenkrát měsíčně v jeho prostorách uspořádat koncert umělců dle vlastního výběru a vkusu. Vše začne již v sobotu 19. září, neboť na tento den se podařilo sjednat vystoupení skupiny Urband, která koncertuje nejenom v České republice, ale také i v mnoha zemích Evropy, a hraje pouliční šraml. Ve Znojmě již několikrát v minulosti vystoupili, takže zde už určitě mají své fanoušky. Ostatní kapely a umělci s kterými jsem v jednání, se budou žánrově řadit spíše do oblasti alternativní, undergroundově a já nevím ještě jaké… Těšte se!