„Jsme přesvědčeni, že Moravský Krumlov má morální právo, aby Slovanská epopej zůstala nadále vystavena na tamním zámku. Chceme se stát prostředníkem dalších jednání mezi Krumlovem a hlavním městem v této věci. Jako předseda Asociace krajů budu iniciovat společné jednání mezi starostou Mokrým a primátorem Bémem,“ sdělil po mimořádném zasedání krajské rady hejtman Michal Hašek.

Krajští radní chtějí vnést do jednání nové nápady ohledně umístění Muchova cyklu.
„Praha nemusí vytvořit důstojný stánek pro Slovanskou epopej přímo na svém území, ale klidně tato nemovitost může být i v Moravském Krumlově,“ uvedl jihomoravský radní pro kulturu, náměstek hejtmana Václav Božek.

Zástupci kraje zdůraznili, že jim jde o jednání, směřující ke konkrétním výsledkům.
„Věřím, že hlavní město vstoupí do těchto jednání bez předsudků. Nejde o silové přetahování, ale o dohodu,“ uvedl Hašek.

K jednání, ovšem o dohodě na pokračování v připraveném stěhování pláten, vyzval zase pražský radní pro kulturu Ondřej Pecha. „Chceme se dohodnout smírnou cestou, proto chystáme dopis s našimi argumenty. Brzy jej pošleme tajemníkovi krumlovské radnice. Až pokud neuspějeme, odvoláme se proti pondělnímu rozhodnutí městského úřadu,“ informoval radní. Krumlovští úředníci podle něj rozhodli mimořádně rychle a nemohli proto řádně prostudovat všechny podklady.

Všechny možnosti, které nyní magistrát má k dalšímu postupu, posoudí pražští radní ve na svém mimořádném jednání. „Jednou z variant je i žaloba u soudu,“ dodal Pecha s tím, že Krumlov nyní nemá žádnou smlouvu, na jejímž základě by mohl Epopej vystavovat.

Starosta Mokrý s ním nesouhlasil. „O vlastnictví Epopeje bude zřejmě rozhodovat soud, proto nyní není s kým jednat o smlouvě. Expozice zůstává otevřená, protože pondělní předběžné opatření nic takového nezakazuje,“ uvedl starosta.

Snahu Krumlova zachovat Epopej ve městě podporují i starostové dalších měst v regionu. „Snaha Krumlova je legitimní, už jsme ji v minulosti opakovaně podpořili. Jde o záležitost celého regionu, ne jen jednoho města. Situace už vypadala beznadějně, uvidíme, zda nyní může Krumlov vyhrát,“ řekl starosta Znojma Petr Nezveda.

Podporu sousedům vyslovil i starosta Miroslavi Augustin Forman. Podle něj jde ale o pozdní probuzení. „Předběžné opatření soud zruší. Krumlov měl jednat dřív a víc se snažit Epopej zachovat. Už proto, že je opravdu důležitá pro celý region, “ uvedl Forman.

Podle Mokrého ovšem dlouhodobě stabilní situaci prudce změnil přístup pražských radních v posledních měsících. „Vše začala horečnatá aktivita magistrátu s cílem rychlého stěhování do velmi krátkodobého provizoria v Praze. Tím radní iritovali Muchovu rodinu, která se začala zamýšlet, k čemu je takové stěhování vůbec dobré. Skončilo to onou žádostí na krumlovský městský úřad, jeho rozhodnutím a následnou mediální smrští,“ argumentoval Mokrý. Před tím byla podle něj situace přehlednější. „Měli jsme opakovaně prodlužovanou zápůjční smlouvu a věděli jsme, že Praha pořád nemá zbudované ono často připomínané důstojné místo pro trvalé vystavení Epopeje,“ dodal starosta.

Další články týkající se Slovanské Epopeje čtěte ZDE