„Tebe neomlúvá, žes byl v komunistické straně, tebe omlúvá to, proč už dávno nejsisi,“ paroduje místní malíř pokojů v masce maršála známou hlášku Bolka Polívky v neméně známém filmu s dlouhým názvem a baví své známé.

Po půlhodince příprav se asi čtyřicetičlenný průvod chystá na obchůzku vesnice. „Takže vyrážíme. První půjdou masky, za nima pokladny. K domům musí jít vždy masky s pokladnami společně,“ udílí poslední pokyny starosta tasovických dobrovolných hasičů Miroslav Mikulík.

Za doprovodu muziky vyráží pestrobarevný průvod z kopce od hasičky do dědiny. Hned u prvního domu čeká na zápraží paní s čerstvými domácími koblihami. „Kde je ta chasa? Pojď vem si generálmajore,“ nabízí usměvavá žena své dobroty.
Průvod nevynechá jediný dům. „Naše tradice trvá už přes sedmdesát let. Převzali jsme ji od našich předků z moravského Slovácka. Originální zvyky se odehrávají především v pondělí. Je to naše známé válení dýní, pochovávání basy, šátečková, paličková, ponožková a podobně. Včera večer bylo maškarní,“ přibližuje třídenní program oslav starosta hasičů.

Všichni členové průvodu se dobře baví. Ke dveřím jednoho z domů běží lední medvěd. Těsně před dveřmi padne na všechny čtyři a škrábe na ně jako pes. „Když škrábeš na dveře, zatáhni drápy lumpe,“ volá na muže v masce medvěda kdosi z průvodu. Jeho součástí jsou také nejmladší členové místních dobráků, jak se dobrovolným hasičům říká. Vybírají, co jim lidé dají. Špek, vajíčka, dobroty.

Muzika hraje, lidé tančí, slunce hřeje. Do průjezdu a dvora jednoho z domů postupně vstupuje snad celý průvod. Uprostřed průjezdu je dlouhý prostřený stůl. Na něm jídlo, pití, co hrdlo ráčí. „Vrata chase otevírám každý rok. Nikdy nevynechám. Nabízím jim boží milosti, tlačenku, chlebíčky, různé pití alkoholické i nealkoholické, ať si každý vybere. Ostatky jsou udržovanou tradicí. Mladí se do nich pomalu zapojují také,“ svěřuje se Zdeňka Mikulíková. Krojovaná chasa pokračuje v obcházení sousedů v celé vesnici. „Máme toho před sebou dost, tak se šetřete,“ nabádá starosta hasičů své kolegy a další členy chasy. Tasovice žijí tradičními ostatky. A čeká je ještě závěrečný pondělní den oslav.