Hudbu, filmy, historické slavnosti i programy pro děti chystají pro letošní léto pořadatelé akcí ve městech na Znojemsku. Právě za měsíc obstará říznou předehru sezonních slavností znojemský rockový festival Wake up. „Letos se diváci mohou těšit na více než čtyřicet kapel a divadelních souborů. Na hlavním podiu se dvacátého a jednadvacátého června vystřídají například Čankišou, Krucipüsk, UDG, Vilém Čok a By Pass či Fast Food Orchestra. Představíme i koncertní verzi muzikálu Vlasy,“ uvedl jeden z hlavních organizátorů Pavel Kovařík.

Svůj letní program chystá i Znojemská Beseda. „Na druhou červnovou sobotu připravujeme sedmou přehlídku dechových hudeb, poslední víkend v červnu bude na hradním nádvoří patřit vítání prázdnin s bohatým programem pro děti. Na celé léto chystáme společně se znojemským muzeem letní program do Domu umění,“ uvedla Renata Polášková z Besedy.

Již tradiční program jevišovického kulturního léta letos doplní historická slavnost. „Chceme připomenout tradici Hynka z Kunštátu, slavného Suchého Čerta a jeho spojení s naším městem. Proto chystáme premiérovou slavnost s historickým průvodem a scénami,“ řekl starosta Jevišovic Pavel Málek. K dalším akcím bude patřit neckyáda, divadelní představení pro děti a především tradiční letní ochutnávka vín Zámecká romance.

„Kulturní kalendář Moravského Krumlova jsme letos obohatili o několik novinek. Na sklonku července nabídneme pětidenní přehlídku českých filmů. Večerní promítání na hlavním náměstí zajistí oblíbený kinematograf bratří Čadíků. Na srpen pak chystáme bluegrassový večer s Druhou trávou,“ uvedl místostarosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.

Představitelé Miroslavi se letos rozhodli výrazně změnit svou největší letní akci, Meruňkobraní. „Celou slavnost pojmeme jako bohatý celodenní program. Začneme ráno tradičním jarmarkem u Floriána. Chybět nebude například historický průvod a rekonstrukce bitvy. Večer bude patřit Meruňkobraní, tentokrát na prostranství před kulturním domem,“ uvedl místostarosta Miroslavi Roman Volf.

Pokud se organizátorům podaří zopakovat loňský úspěch, bude vrcholem letního kulturního léta v regionu čtvrtý ročník znojemského hudebního festivalu. „Letos se zaměříme na dílo Antonia Vivaldiho. Program jsme rozšířili na dva týdny. Diváci se mohou těšit například na oblíbenou hudbu v ulicích, českou premiéru opery Dorilla in Tempe či na slavné Čtvero ročních dob v podání Pavla Šporcla,“ přiblížil prezident festivalu Jiří Ludvík.

Kulturní léto na Znojemsku – výběr

Znojmo
11.7. Zahájení hudebního festivalu In vino Vivaldi
Jevišovice
26.7. Zámecká romance – tradiční ochutnávka vín na zámku
Moravský Krumlov
27.6. 20. ročník Brančova memoriálu – vozatajské závod
23. – 27. 7. Přehlídka českých filmů, kinematograf bratří Čadíků
Miroslav
19. 7. Miroslavské meruňkobraní
Vranov nad Dyjí
28.7. Antonio Vivaldi: Agrippo. Světová premiéra znovuobjevené opery