Příležitostně hraje v tamním ochotnickém souboru a maluje obrazy suchým pastelem, olejem nebo uhlem. Ve folkovém hudebním světě je známá jeho rodinná kapela Švédova trojka, kde se kapelník podílí na vzniku textů i na muzice. Slova skládá do písniček plných vtipu a nadhledu už dlouhá léta, ale kouzlo kresleného humoru objevil teprve nedávno.

Po poněkud rozpačitém kreslení do šuplíku se stal členem Klubu kreslířů a humoristů Tapír. „Nedávno jsem spolu s ostatními kreslíři vystavoval výběr ze svých vtipů v galerii Knížecího domu v Moravském Krumlově. Nyní připravil pro své příznivce výstavu v rakšické hospůdce U kozy. „Je tam příjemné prostředí, které mám rád, a občas tam pro známé muzicírujeme se svou kapelou," zve na výstavu Švéda.

Jeho kreslené vtipy reagují na běžné denní situace či aktuální dění ve společnosti. „Snažím se ale vyhýbat politickým vtipům a nevyhledávám ani erotická témata. Nemám rád, když je pointa jasně daná. Baví mě, když lidé nad malůvkou chvíli přemýšlí, než je to trkne," vysvětluje.

Své kresby testuje především na členech rodiny a na přátelích na Facebooku, kde každý týden zveřejňuje jeden vtip. Jeho kresbám s charakteris­tickými postavičkami záměrně chybí perspektiva, chce se tak odlišit od ostatních kolegů.

V současné době spolupracuje s Jiřím Mikulkou. „Našli jsme se prostřednictvím webu Klubu kreslířů a humoristů. Nikdy jsme se nepotkali, ale máme velmi podobný smysl pro humor. Nápady ladíme do co nejlepší textové varianty, kterou já pak opatřím kresbou. Tato spolupráce mne postrčila výrazně vpřed," libuje si Švéda.

Přímý vzor kreslení nemá, ale uctívá kreslíře ze staré „české školy", jako jsou Neprakta, Renčín nebo Jiránek. V mládí ho ovlivňovaly především francouzské komiksy. Sám nyní, taktéž společně s Jiřím Mikulkou, připravuje sérii komiksů, jejímž hlavním hrdinou bude městský holub Boban.