K vidění bude do konce června. „Vše je nachystáno, od úterý můžeme unikátní obrazy ukázat lidem, čekáme jen na uvolnění protiepidemických opatření,“ potvrdil vedoucí sbírkotvorného oddělení muzea Antonín Reiter.

Obrazy pro výstavu Cesty do pravěku aneb ve stopách Zdeňka Buriana, od jehož úmrtí letos uplyne čtyřicet let, přivezl Reiter z galerie Safari parku ve Dvoře Králové, která unikátní kolekci vlastní. „Mezi nejcennější obrazy určitě patří autoportrét Zdeňka Buriana, Královéhradečtí ho běžně nepůjčují. Impozantní vzhledem je zase nepochybně velkoformátový obraz mamutů s typickou Burianovou rekonstrukcí pravěkých zvířat. Má rozměry 150 na 120 centimetrů. Další obrazy jsou naopak méně známá díla autora,“ vyzdvihl Reiter.

Exmoorští poníci na havranické pastvině.
Unikátní péče: koně v Podyjí pomáhají udržovat vzácné rostliny, nyní i v lese

Převoz děl si vyžádal jejich pečlivé zabalení do bublinkové fólie i pevné ukotvení v dodávce. „Máme s tím zkušenosti, když se nám ale vzácným nákladem navýšila hodnota auta čtyřikrát věnovali jsme víc pozornosti dopravní situaci, vyhýbali dírám a nerovnostem, abychom díla nepoškodili,“ přiblížil Reiter.

Do dávné historie

Výstava ve Znojmě představí také tvorbu pětice výtvarníků, Jaroslava Bažanta, Pavla Dvorského, Petra Modlitby, Jiřího Svobody a Jiřího Teichmanna, kteří navázali na dílo Buriana. „Díky malbám a trojrozměrným modelům se tak mohou návštěvníci vypravit do dávné historie naší Země, kde ožívá prehistorický svět fauny i flóry,“ představila kurátorka výstavy Tereza Pavelková.

Vinice Šobes v Národním parku Podyjí je unikátní. Potvrdili to vědci z Mendelovy univerzity v Brně, výsledky doložili dlouhodobým průzkumem.
Lidé se nejčastěji vydávají na jižní Moravu. Kraj si vysloužil zlato

Pokud to opatření proti epidemii dovolí budou moci zájemci výstavu zhlédnout do dvacátého června.

Chystá se na ni i Tomáš Krásný z Brna. „Burianovo dílo jsem obdivoval od mala, teď mám příležitost ho ukázat i synovi,“ podělil se.