Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vedrovická tvrz byla výminkem i šenkovnou

VEDROVICE - Rodinný dům v centru obce Vedrovice, jenž má popisné číslo 204, a jeho nejbližší okolí je podle nedávných výzkumů odborníků bývalou středověkou tvrzí.

12.5.2007
SDÍLEJ:

Místostředověké tvrze ve VedrovicíchFoto: DENÍK/Daniel Rubeš

Dávná tvrz byla vybudována ve výhodné poloze nad obcí s největší pravděpodobností již ve čtrnáctém století jako manství pánů z Lipé, ale již na počátku patnáctého století ji vladyka Hanuš z Vedrovic přestavěl na hlavní sídlo svého rodu.

Po husitských válkách patří vedrovická tvrz stále pánům z Lipé, ale ti ji jako manské zboží předali Kusým z Mukoděl. Noví majitelé areálu tvrze věnovali značnou pozornost a také oni na ní sídlili. Po Kusých se na tvrzi Vedrovice vystřídalo několik dalších šlechtických rodin. Roku 1535 nechali páni z Lipé areál tvrze převést do vlastnictví vladyků Koberských a po smrti posledního z nich je závětí z roku 1539 tvrz odkázána spřízněným Osovským z Doubravice.

Polovina šestnáctého století se na vedrovické tvrzi nese ve znamení dalšího střídání majitelů. Roku 1576 se areál opět vrací do majetku Kusých, ale místo nich vedrovickou tvrz v ten čas užívá zeť majitele Mikuláš starší Salava z Lípy. Tvrz ve Vedrovicích je i nadále majetkem Kusých, kteří se v čase třicetileté války postavili na stranu moravské šlechty. Z těchto důvodů jim byla po bitvě na Bílé hoře tvrz zabavena a roku 1627 předána církevnímu řádu jesuitů. Část rozsáhlého areálu si jesuité ponechali pro svou potřebu a zbytek nechali rozparcelovat pro výstavbu obyčejných domů. Jesuité na vedrovické tvrzi sídlí bezmála půldruhého století a když byl jejich řád v roce 1773 zrušen, zaniklo také sídlo, které se tím stalo součástí jednoho z okolních hospodářských dvorů. Na počátku devatenáctého století sídlil již na bývalé tvrzi rychtář, který v části stavby zřídil šenk.

Dnes tak má tvrz Vedrovice podobu obyčejného rodinného domu, který v sobě skrývá zbytky mohutných středověkých zdí. Celý obytný areál je využíván pro soukromé potřeby, čímž tvrz není volně přístupná.

 

DATA – FAKTA

Vedrovická tvrz – Jak šel čas


14. století - ve výhodné poloze nad obcí Vedrovice je jako manství pánů z Lipé vybudována tvrz.
Počátek 15. století - vladyka Hanuš z Vedrovic tvrz přestavěl na hlavní sídlo svého rodu.
1. třetina 15. století - i po husitských válkách patří vedrovická tvrz stále pánům z Lipé, kteří ji jako manské zboží předali Kusým z Mukoděl.
15. – 16. století – po rod Kusých se na tvrzi Vedrovice vystřídalo několik dalších šlechtických rodin.
1535 - páni z Lipé areál tvrze převádí do vlastnictví vladyků Koberských.
1539 - tvrz je závětí odkázána Osovským z Doubravice. Polovina 16. století - vedrovická tvrz zažívá další střídání několika majitelů.
1576 - areál se opět vrací do majetku Kusých, ale tvrz užívá zeť majitele Mikuláš starší Salava z Lípy.
1. třetina 17. století – po bitvě na Bílé hoře je tvrz Kusým zabavena a darována jesuitům.
Polovina 17. století – část areálu tvrze si jesuité ponechali, zbytek rozparcelovali pro výstavbu domů.
1773 - zánikem řádu Jesuitů zanikla i tvrz, která se stala součástí jednoho z okolních hospodářských dvorů.
Počátek 19. století – v bývalé tvrzi bydlí rychtář, který v části stavby zřídil šenk.
Přelom 20. a 21. století – výzkumy v obci Vedrovice potvrdily existenci tvrze a její přestavbu na obyčejný dům.
Počátek 21. století – tvrz je obyčejným rodinným domem, který v sobě skrývá zbytky mohutných středověkých zdí.

 

12.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jiří Mihola z KDU-ČSL.
AKTUALIZOVÁNO

VOLEBNÍ ONLINE: Chceme podporovat talentované žáky, řekl lídr KDU-ČSL Mihola

Ilustrační foto.
24

Výlovy: Pohořeličtí po letech zdraží kapry

Vodárenská společnost přispěla na nový přístroj. Pomůže při odběrech krve

Znojmo – Finanční dar Vodárenské akciové společnosti přispěl k zakoupení přístroje, který využije hematologicko-transfuzní oddělení znojemské nemocnice. Pulsní oxymetr dává mimo jiné informaci o stavu transportu kyslíku do tkání. Mezi pracovníky společnosti je navíc řada těch, kteří chodí pravidelně darovat krev.

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme žáky ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě a ZŠ Konice

Znojemsko – Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků ze Znojemska. Tentokrát představujeme žáky Základní školy Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích, ZŠ Konice, která patří pod ZŠ Dr. Mareše ve Znojmě, a žáky Montessori třídy ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích. Prostřednictvím našeho seriálu Naši prvňáčci bude redakce představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol. Rodiče a blízcí žáků každou středu najdou v tištěném vydání na straně 4 a na webu prvňáčky z regionu. Deník si tak mohou koupit na památku.

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Zakroužkováním až čtyř jmen mohou voliči své favority z nižších příček kandidátek poslat do poslanecké sněmovny. Některým v minulosti pomohli i o deset příček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení