Poslední festivalový víkend bude ve znamení jazzu. V sobotu přijede brněnský B Side Band se zpěvačkou Terezou Černochovou, v neděli festival vyvrcholí velkolepým oratoriem Mesiáš G. F. Handela.

Pokud počasí nebude vhodné ke slunění a koupání, mohou rekreanti na Vranovsku zajít třeba na zajímavé výstavy na vranovském zámku či na hrad Bítov. Zcela poslední možnost prohlídky nabízí výstava cyklu Muchových velkoplošných pláten v Moravském Krumlově.

Hudební festival Znojmo zpestří brněnský band, který si speciálně pro festival připravil několik aranží barokních melodií v jazzovém hávu. „Spolu s big bandem vystoupí známá zpěvačka Tereza Černochová, jejíž jméno je spojené s vokálním triem Black Milk,“ popsala dnešní program mluvčí festivalu Hudba Znojmo Petra Klobasová.

Koncert se uskuteční na nádvoří Měšťanského paláce na Václavském náměstí. „Pokud bude špatné počasí, přesouvá se do jízdárny Louckého kláštera,“ dodala Klobasová.

I festivalová neděle nabídne bohatý program. „Je to poslední festivalový den. Dopoledne zájemci vyrazí na vycházku do Národního parku Podyjí za jazzem. Vystoupí oblíbená dixielandová kapela Kouda´s Quartet, která s festivalem spolupracuje už od jeho začátků. V případě špatného počasí bude koncert přesunut do Althanského paláce,“ uvedla mluvčí.

Festival skončí velkolepým oratoriem Mesiáš G. F. Handela, na kterém vystoupí sólisté z opery. „Koncertu bude předcházet smuteční průvod. Kdo se zúčastní v černém oděvu se svíčkou, bude mít vstupné za polovinu. Kvůli kapacitě koncert bude v kostele svatého Václava v Louce,“ informovala Klobasová.

Kdo by si chtěl o víkendu užít prohlídku zámku či hradu, může navštívit i výstavu Osobní hygiena šlechty na hradě Bítov. „Jedním z nejstarších exponátů jsou cínová umyvadla zvaná lavaba, která pochází z první třetiny šestnáctého století. Vystavené exponáty jsou zapůjčené například ze znojemského a mikulovského muzea, některé pochází z českých zámků a hradů,“ popsal kastelán hradu Jan Binder.

Výstava je zaměřená i na porcelán a dohromady je zde více než sto exponátů. „Lidé mohou vidět i dámské punčocháče, pudřenku, pánskou kosmetickou sadu s břitvou, či kulmou na vousy. Expozici doplňuje i sada flakónků na parfémy,“ dodal Binder.

Kdo nestojí o prohlídku zámku, může zajít do dvou vojenských bunkrů. „Součástí našeho muzea, které je od vranovského zámku vzdáleno asi půl kilometru, jsou dva bunkry, které byly součástí linie při bojích československé armády proti fašistickému Německu. Oba se budovaly od roku 1935 po tři roky. Bunkry jsou vybavené ženijním nářadím, výzbrojí a zbraněmi,“ popsala průvodkyně Hana Neradová.

Sté výročí založení oslaví dnes černínští dobrovolní hasiči. „Při této příležitosti bychom chtěli požehnat obecnímu symbolu a praporu. Akce začne hodinu po poledni na hřišti,“ uvedl starosta Černína Josef Kligl.

V bohatém programu vystoupí mažoretky i orientální tanečnice, ukázky zásahů předvedou znojemští profesionální hasiči i policisté. „Hosté se mohou těšit i na vystoupení pěvecké dvojice Eva a Vašek. V případě nepřízně počasí část programu přesuneme do kulturního domu,“ řekl starosta.

V neděli chystají pořadatelé tradiční svatojakubskou pouť v Konicích. Poutní mši bude v tamním kostele sv. Jakuba sloužit ve tři hodiny odpoledne P. Jeroným Hofmann. Po bohoslužbě zvou pořadatelé na ochutnávku vín a dalších dobrot.